Ajánlásokkal fordult az Európai Bizottság a tagállamokhoz az internetes szerencsejátékokkal kapcsolatos társadalmi kockázatok megelőzése céljából. A kormányokkal szemben elvárás, hogy a kiskorúakat az online fogadástól távol tartó és a szerencsejátékra ösztönző reklámokat jobban ellenőrzés alá vonó szabályokat hozzanak.

Egy sor újabb ajánlással fordult hétfőn az Európai Bizottság a tagállamokhoz az online szerencsejátékokban rejlő kockázatok hatékonyabb kiszűrése és a fogyasztók nagyobb fokú védelme érdekében.

 

A jogilag nem kötelező ajánlások értelmében a tagállamokkal szemben elvárásként fogalmazódik meg, hogy több kritériumot is előírjanak az online szerencsejátékok üzemeltetőinek, szem előtt tartva a játékosok és a fogyasztók biztonságát.

 

A szerencsejátékokat kínáló honlapok számára alapvető információs kötelezettségeket írnának elő, a fogyasztók számára megkönnyítendő a kielégítő tájékoztatást és a fogadással együttjáró kockázatok megértését. Ennek érdekében az online szerencsejátékokat kínáló internetes portáloknak felelősségteljesebb hirdetési és szponzorálási szabályoknak kell majd megfelelniük.

 

A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a kiskorúak ne férjenek hozzá az ilyen típusú szerencsejátékokhoz, és külön szabályokkal gondoskodjanak arról, hogy lehetőleg ne kerüljenek érintkezésbe ilyen fogadási tevékenységekkel.

 

A játékosok online szerencsejátékokhoz való hozzáférését külön regisztrációtól tennék függővé, amelynek során azonosítaniuk kell magukat és megadni az életkorukat. A szolgáltatóknak a nyilvántartási rendszer segítségével képesnek kell lenniük a játékosok viselkedésének a nyomon követésére és szükség esetén riasztani.

 

Külön rendelkezések révén kellene gondoskodni arról, hogy az online szerencsejátékokat űzők ne vessék el a sulykot. Ennek egyik módja lehet az, ha a regisztráció során fogadási limitet határoznak meg, vagy játék közben folyamatos tájékoztatást nyújtanak a nyereményről és a veszteségről, illetve lehetővé teszik a játékból való kiszállást.

 

A játékosok számára segélyvonalakhoz való hozzáférést is biztosítani kell, hogy különböző lelki és szenvedélyzavaraikban támaszra lelhessenek és elszakadhassanak a játéktól.

 

Az ilyen típusú játékokat a jövőben társadalmilag felelős módon és átláthatóan szabadna csak reklámozni és szponzorálni. A web site-ok nem tehetnének például felelőtlen és könnyelmű ígéreteket a nyerésre való esélyekkel és a nyeremények összegével kapcsolatban. Nem fejthetnének ki lélektani nyomást a szerencsejátékosokra és nem kelthetnék azt a hamis benyomást, hogy a szerencsejáték megoldást kínál anyagi, társadalmi és lelki problémáikra.

 

Az online szerencsejátékkal foglalkozó alkalmazottakat is jobban fel kellene készíteni a „szakmára” és megfelelő képzésben részesíteni őket, alkalmassá téve őket a különböző problémák kezelésére.

 

Végül a kormányoktól azt is elvárják, hogy felvilágosító kampányokat szervezzenek az online szerencsejátékokról és az azokkal összefüggő kockázatokról.

 

Becslések szerint körülbelül 7 millió európai fogyasztó vesz részt különböző online szerencsejátékokban. Az EU online fogadási piaca a világpiac durván 45 százaléka.

 

Az ilyen játékokat űzők többsége számára szórakozásról van szó, ám becslések szerint a felnőtt lakosság 0,1-0,8 százaléka szenvedélybeteg, míg 0,1-2,2 százalékuk nem a szabályoknak megfelelően űzi a szerencsejátékokat.

 

forrás: bruxinfo.hu

 

 

Címkék