A csontritkulás világnapját 1999. óta október 20-án tartják. A betegség Magyarországon is komoly népegészségügyi gond. A csontritkulásnak alig vannak tünetei. Mindazonáltal, ha a betegséget nem kezelik, a csontváz egyre gyengébbé és törékenyebbé válik, aminek következtében komolyan veszélyeztetik az embereket a súlyos csonttörések. A csontritkulás világnapja kiváló alkalom arra, hogy emlékeztesse a lakosságot a csontok egészségének fontosságára.
A csontritkulás, vagyis osteoporosis a csont mennyiségének, minőségének és működésének romlása, illetve csökkenése, mely sorozatos csonttöréssel jár. A csontritkulás hazánkban is népbetegségnek számít, a lakosság közel 10%-át érinti.
A csontritkulásnak alig vannak tünetei, ezért „néma kórnak” is szokás nevezni, és éppen emiatt olyan veszélyes. Dr. Bálint László belgyógyász elmondta, hogy e betegség esetén különösen fontos a megelőzés. Az egészséges csontozat megtartásához három dologra van szükség: rendszeres testmozgásra, megfelelő mennyiségű kalciumra és D-vitaminra.
Elmondható, hogy ahogy idősödünk, egyre inkább számolni kell a csontritkulás lehetőségével, de ezen túl is beszélhetünk veszélyeztetett rétegről. Nőknek 50 év felett, férfiaknak 60 év felett érdemes megnézetni a csontok állapotát. A diagnózis az úgynevezett oszteodenziometriás eljárással történik. Ha valakinél osteoporosist észlelnek, el kell kezdeni a kezelést, melynek alapja, a már korábban is említett D-vitamin és kalcium bevitel, illetve a gyógyszeres kezelés.
Amennyiben a vizsgálat során nem észlelnek csontállomány vesztést, 1-2 évente javasolt ismételten elvégeztetni, és nyomon követni az esetleges változást. Azonban akiknél csontritkulást állapítanak meg, a kezelés velejárójaként évente egyszer mindenképpen szükséges ellenőriztetni a csontjait.