Elsősorban a helyes fűtési gyakorlatra kívánja felhívni a Földművelésügyi Minisztérium a lakosság figyelmét a Fűts okosan! lakossági kampány keretében. A megfelelő fűtési móddal is csökkenthető a levegőben szálló kisméretű por koncentrációja – mondta V. Németh Zsolt, a tárca államtitkára. 

Hasonló tartalmaink:

 

A helyes fűtés fontosságáról indít tájékoztató kampányt a Földművelésügyi Minisztérium. A Fűts okosan! célja, hogy felhívja az emberek figyelmét arra, hogy a helyes fűtési gyakorlat jelentősen hozzájárul a levegőminőség megőrzéséhez, javításához, egészségünk megóvásához. A kampány része annak a kormány által 2011-ben elfogadott, 20 évre szóló, 700 milliárd forintos programnak, amelynek eredményeként 10-15 százalékkal csökken a 10 mikronnál kisebb szálló por koncentrációja – tette hozzá a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár. A Fűts okosan! lakossági kampány keretében a tárca mindezekre egy 200 ezer példányban terjesztett szórólapon hívja fel a figyelmet, illetve plakátokon és a www.futsokosan.kormany.hu oldalon.

 

 

 

 

 

 

Három, autóra szerelt mobil laboratórium végzi a légszennyezettségi adatok mérését és elemzését, ezeket az országos hálózat korszerűsítésének keretében szerezték be. A 3 milliárd forintos költség forrása pedig az uniós KEOP, illetve a svájci alap volt. Az államtitkár elmondta, hogy a 3,9 millió magyar háztartás egyharmada használ szilárd fűtőanyagot, ezek közül a száraz keményfa, valamint a szén a megfelelő, amennyiben jó hatásfokon, kevés szennyezés kibocsátásával égetik el.

 

Mindannyiunk érdeke, hogy óvjuk a levegő tisztaságát, ezért is kiemelten fontos odafigyelni arra, hogy mivel fűtünk – jelentette ki V. Németh Zsolt. Tilos égetni például a kezelt – festett, lakozott – fát, bútorlapot, rétegelt lemezt, építési fahulladékot, gumit, műanyagot, ruhát, cipőt, bármilyen települési hulladékot. Ha ezeket az anyagokat elégetjük, akkor a bennük vagy rajtuk található különböző mérgező vegyületek a levegőbe és a hamuba kerülve szennyezik a környezetet és közvetlenül károsítják az egészségünket. Olyan anyagok is kerülhetnek a levegőbe, amelyek bizonyítottan daganatkeltő hatásúak, valamint károsítják az ideg-, hormon- és immunrendszert, növelik a szívinfarktus, az agyvérzés és egyéb szív-érrendszeri megbetegedések valószínűségét. Magyarországon évente több ezer halálesetért tehető felelőssé a levegő minősége – hívta fel a figyelmet az államtitkár.

 

Az összesen 700 milliárd forintos program része a kazán-, valamint a nyílászárók cseréjének a támogatása is. A keretből évi 25 milliárd forint jut az autóbuszok cseréjére is, mivel a program tárcaközi jellegű – tette hozzá az államtitkár.

 

kormany.hu, fotó: Pelsőczy Csaba

 

 

Címkék