Segítséget kapnak az áldozatok
Február 22-e a bűncselekmények áldozatainak világnapja. Ölvedi Réka ebből az alkalomból Szilágyi Natáliával, bűn- és balesetmegelőzési előadóval beszélgetett az Érd FM műsorában. Hazánkban évente átlagosan 220 ezer ember válik bűncselekmény sértettjévé, közvetlen környezetükben további csaknem félmillió ember szenved érzelmi megrázkódtatást és gyakran anyagi veszteséget is – közülük kerülnek ki azok, akik az állami áldozatsegítés keretében felkínált támogatásokat igénybe vehetik.
Érden és térségében 2014-ben csökkent a bűncselekmények száma az előző évihez képest. Pontos adatot nem közölhetett Szilágyi Natália rendőr főtörzsőrmester, de az Érd FM-nek nyilatkozva elmondta: a környéken az utóbbi években folyamatosan csökken az áldozatok és bűncselekmények száma. - Ha bűncselekmény sértettjeivé válunk, forduljunk az Áldozatsegítő Szolgálathoz, amelynek célja, hogy segítse a sértett a bűncselekmény lelki-testi hatásainak feldolgozásában – javasolja a főtörzsőrmester. A szolgálat segítségével a sértett könnyebben feldolgozza a bűncselekmény hatásait – tette hozzá. Az Áldozatsegítő Szolgálat ingyenesen hívható telefonszáma: 0680/225-225, vagy a Pest Megyei Áldozatsegítő telefonszáma: 06-1/7000-950.
Az Európa Tanács 1990-ben, az Európai Áldozatvédő Fórum javaslatára február 22-ét a bűncselekmények áldozatainak napjává nyilvánította, annak emlékére, hogy 1990. február 22-én tette közzé az Európa Tanács a bűncselekmények áldozatainak chartáját.
Magyarországon évente átlagosan 220 ezer ember válik bűncselekmény sértettjévé, és évente 30 gyerek hal meg bántalmazás következtében.
Az EU-országok kormányait képviselő Tanács 2012. október 4-én fogadta el azt az új európai jogszabályt, amely a bűncselekmények áldozatainak jogait erősíti. A sértettekre vonatkozó minimumszabályokról szóló uniós irányelvet a tagországoknak három éven belül kell átültetniük saját nemzeti jogrendszerükbe, az intézkedés évente 75 millió ember jogi helyzetén javít szerte az Európai Unióban.
A jogszabály előírja a sértettekkel való tiszteletteljes bánásmódot, valamint azt, hogy számukra érthető nyelven és formában tájékoztatást kell kapniuk jogaikról és az ügyükben folyó eljárásról.
Magyarországon az 1989-ben alakult Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület javaslatára 1993 óta hívják fel e napon a figyelmet arra, hogy az áldozattá vált ember lelki, jogi, anyagi segítségre szorul. Az áldozatoknak, különösen a gyermekeknek, fogyatékkal élőknek vagy a nemi erőszakot elszenvedőknek különleges szükségleteik vannak, amelyeket testi-lelki épségük megőrzése érdekében kiemelt módon kell kezelni. A Fehér Gyűrű a személyi gondoskodás és az emberi vigasz mellett díjtalan jogsegélyszolgálatot lát el, s anyagi támogatást nyújt szükség esetén.
Az Országgyűlés 2005-ben alkotta meg a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló törvényt, amely 2006. január 1-jén lépett hatályba. A jogszabály lényege, hogy a Magyarország területén áldozattá vált személyeknek jár az ingyenes tájékoztatás arról, miként tudják érvényesíteni fizikai, társadalmi, anyagi káraik enyhítését.
Hallgassa meg Szilágyi Natália rendőr főtörzsőrmesterrel készített interjúnkat!
1. rész
2. rész