Csobánkapuszta: ahonnan látszik a Tejút

Valahol Nógrádban, Budapesttől nem túl távol, de nem is közel, még matrica nélkül is megközelíthető, de kátyúkkal tarkított út vezet Csobánkapusztára. Bercelt elhagyva megszűnik a lefedettség, és a 3G hullámai helyett olyan madárkák röpülnek, melyekről alig hallottunk eddig. Olyan festői táj kerül elénk, amit fotóval visszaadni nem lehet.

“Látható a tejút. A levegőnek és a helyi forrásoknak olyan íze van, amit még nem tapasztaltál. A Nap másként süt, íze is van, láthatsz napkutyát, világító szivárvány felhőt, és a Holdat is udvara kíséri. A fákon mókusok, a tóban szürke gémek élnek. Célunk megmutatni nektek azt, amit ebből meglehet. Előbb-utóbb úgyis elérkezel közénk, mert ez a hely magához húz, megölel, és megszeretget. Gumicsizma legyen nálad.” – így köszöntenek A Fiatalok A Magyar Vidékért Alapítvány csobánkapusztai honlapján. Valaki ezt is kezeli, pedig arrafelé nincs áram, nincs vízvezeték, vagy csatornahálózat, nincs mobillefedettség és internet, de gáz sincs.

csobankapuszta_3Nem gáz! Ez nem egy valóságshow, túlélőtábor, hanem önként vállalt életmód, csak természetesen és függetlenül. Az alapítvány kurátorai most is épp palántáznak, locsolnak – mindent maguknak termelnek meg, az éléskamrájuk maga az erdő. Csík Juci szerint ez nem öncélú elvonulás: az önellátás tudását igyekeznek megosztani olyan közösségekkel, amelyeknek nincs lehetőségük tisztességes munkára, vagy azokkal, akik boldogságukat lelik a maguk által megtermelt élelmiszerekben, a közösség erejében.

csobankapuszta_2Régen a tűz körül gyülekeztek az emberek, és ez most sincs másképp. A közösség nyári konyhát épített, egyszerű megújuló anyagokból. Ígérik, a legfinomabb és egészséges ételeket készítik el látogatóinknak. A konyhai alapanyagok egy részét már helyben termelik, ráadásul az előző évek szakszerűen kezelt komposztanyagát is hasznosítva. A közösségi kert folyamatosan bővül, és a cél az, hogy hosszú távon amit csak lehet, helyben termeljenek meg maguk és vendégeik részére.

Juci ingázó, így őt el tudta érni telefonon Nagy Emese, az ÉRD FM hétvégi magazinjában. 

Hallgassa meg az interjút!

A csobánkapusztaikak fesztivált is tartanak augusztus végén, hogy megmutassák mindenkinek, aki kíváncsi rájuk, hogy élnek. A Gyüttment fesztivál a vidéken letelepedni, újra kezdeni vágyó városi fiatalok, és a már vidékre költözött ex-városlakók, vidéki közösségek meghívása Csobánkapusztára egy négynapos, tematikus rendezvényre. “A város nem élhető a vidékről származó tisztességes élelmiszerek, és más javak nélkül, és a vidékieknek is szükségük van a városok nyújtotta háttérre. Ennek a kapcsolatnak egyensúlyba kerülnie a jövőben ahhoz, hogy társadalmunk fenntarthatóbb, és élhetőbb legyen” – vallják.

 

 

 

Címkék