Érdi erdőn át a világbajnoki címig

Nem sűrűn lehet házigazdája Érd egyszerre világ- és Európa-bajnokságnak, valamint világkupának, az elmúlt hétvégén azonban ez esett meg a várossal. A tájékozódási kerékpársport legjobbjai Új-Zélandtól Svédországig nálunk birkóztak meg a terepviszonyokkal.

Június 27. és július 1. között Magyarországon randevúzott a tájékozódási kerékpározás nemzetközi elitje. A nagykovácsi központú, de többek között Újpestet is érintő ötnapos junior és felnőtt Európa-bajnokság, felnőtt világkupa, továbbá szenior világbajnokság Érden zárult. Szombaton és vasárnap a váltó versenyszámait rendezték a Felső-Parkvároson túl lévő erdős területen. A huszonkilenc nemzet mintegy ötszáz kerékpárversenyzőjét megmozgató eseményén a junior, a felnőtt vagy más néven elit, illetve a szenior korosztály küzdelmeiben hirdettek győztest. Érdekesség, hogy míg tizennégy éves kortól lehetett nevezni a viadalra, volt, aki nyolcvankét esztendősen is dobogóra állhatott.

sdr

A tömegrajt, a sprint, valamint a hosszútáv futamait a hétközben bonyolította le a rendező Magyar Tájékozódási Futó Szövetség, az érdi helyszínen pedig a középtáv és a váltó kapott szerepet az utolsó két napon.

A szombati középtávon kilencvenkilencen rajtoltak, közülük kilencvenhárman tudtak célba érni a tájékozódási pontok érintését követően. Az Európa-bajnoki kategória nyertese az elit férfi mezőnyben a cseh Bogar Krystof lett 59:06-tal, megelőzve az orosz Gritsan Ruslant, aki 1:01:44-es időt tekert. A dobogó harmadik fokára a francia Fuchs Baptiste állhatott fel, az ő ideje 1:02:41 volt. A legjobb magyar eredményt Fekete Ágoston érte el 1:13:01-gyel, aki a harmincötödik helyen haladt át a célvonalon. Ugyanebben az Eb-versenyszámban, de a hölgyeknél orosz–brit–orosz végső sorrend alakult ki. 58:56-os idővel győzött Shipilova Vinogradova Olga, 1:00:25-tel végzett második helyen Dallimore Clare, 1:01:03-mal pedig Poverina Svetlana zárt harmadikként. A kategória egyetlen magyarja, Balla Sarolta Boróka 1:58:00-val harmincharmadik lett.

sdr

A vasárnapi váltóversenyt még melegebb időben tartották, mint az egy nappal korábbi programot, ami az olykor nehéz terepviszonyok közepette eléggé megizzasztotta a résztvevőket. A mix, azaz vegyesváltó kategóriában egy nőből és két férfiból álló három fős csapatok tették próbára fizikai erejüket, elszántságukat, no meg tájékozódási képességüket. Az elit kategóriában Csehország diadalmaskodott: a Tichovska Martina–Ludvik Vojtech–Bogar Krystof összetételű trió 2:20:06-os idővel teljesítette a pályát. Második helyen a Shipilova Vinogradova Olga–Gluhov Valeriy–Foliforov Anton orosz hármas zárt 2:20:10-zel, míg a harmadik pozíciót a finn Hara Marika–Haga Andre–Kaskinen Hare összeállítású csapat szerezte meg. A huszonkilenc egységet felvonultató mezőnyben tizenkettedik helyezett lett a magyarok „egyes” gárdája. Fekete Ágoston, Bedő Csaba és Balla Sarolta Boróka 3:19:56-os időeredményt ért el, amivel a legjobb hazai eredményt produkálták a mieink.

A magyar válogatott a szeniorok között egészen a dobogóig menetelt, mivel a Tamás Tibor–Viraszkó Zoltán–Tóth Zoltán hármas 2:27:18-as idővel ezüstérmet szerzett.

Mets Miklós versenyigazgató elmondta, hogy az előzetes várakozásoknak maximálisan megfelelt a verseny, a létszám és a színvonal is pozitív visszaigazolást adott a szervezőknek. Mets Miklós hozzátette, hogy a magyar tájékozódási kerékpársport nívójának is jót tett ez a világverseny, házigazdaként helyt állva pedig tovább sikerült népszerűsíteni a sportágat.