Nincsen advent csalók nélkül
Az unokázós csalásokról tartottak előadást az Érdi Rendőrkapitányság munkatársai a Jázmin utcai Idősek Klubjában. Nem először jártak az intézményben: több, az időseket érintő témában is beszélgettek már korábban a klubtagokkal. Azért az unokázós csalás került most terítékre, mert ez az adventi időszak egyik legjellemzőbb vagyon elleni bűncselekménye.
Nagyon elterjedt ez az unokázós, trükkös csalás, ami arra irányul, hogy egy légből kapott történettel kicsalják az idősektől a pénzüket. Az elkövetők a legérzékenyebb pontjukon szólítják meg az időseket: vezetékes telefonon jelentkeznek, azzal a mesével, hogy valamelyik közeli hozzátartozójuk – jellemzően az unokájuk – bajba került, például rendezetlen számlája, tartozása van, balesetet okozott, megfenyegették – sorolta Szatmáriné Berczi Dolóresz címzetes rendőr százados, az Érdi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója, aki azt is elmondta, mit tehetünk a csalók ellen.
– A legfontosabb, hogy ne hagyjuk egyedül idős rokonainkat, hanem figyeljünk oda rájuk. Rajtunk, aktív korosztályon áll, mennyire válnak áldozattá a nagyszüleink. Természetesen fontos az idősek szellemi aktivitása is, hogy legyenek résen, figyeljenek oda, mit mond a beszélgetőpartner, és ha gyanús történetet hallanak, csapják le a telefont. Pici odafigyeléssel megelőzhetők ezek a búncselekmények – tette hozzá.
– Hogy milyen gyakran sikerül lépre csalniuk egy-egy aggódó nagyszülőt, arról nincs statisztika, hiszen akik rájönnek a csalásra, és lecsapják a telefont, azok nem fordulnak rendőrséghez. Sajnos, az is gyakori, hogy akár két-háromszázezer forintot csalnak ki így egy-egy áldozatuktól, aki szégyelli magát, és nem fordul a rendőrséghez. A nemzetközi statisztikák szerint tízből egy idős ember a csalók horgára akad, nagyobb összeggel, akár másfél-húszmillió forintos nagyságrendűvel is – mondta a százados.
Érdemes a karácsony előtti időszakban nagyon odafigyelni idős szeretteinkre, mert ilyenkor megszaporodnak ezek a csalások.
– Minden időszaknak megvannak a maga jellemző vagyon elleni bűncselekményei. Tavasszal például a lezárt hétvégi házakat érintő betörések száma nő, adventi idején pedig az unokázós csalásoké, amelyek sajnos Érden is több esetben előfordultak – zárta szavait.
A Jázmin utcai klubban is volt olyan hölgy, akinél bepróbálkoztak a trükkös csalók.
– Felhívtak telefonon azzal a mesével, hogy az unokámat baleset érte, összetörte a kocsiját, megsérült, adjak tízezer forintot, hogy elvihesse neki. Hagyjon békén – válaszoltam –, én magával nem tárgyalok, és nincs tízezer forintom. Tudtam, hogy az én óvatosan vezető unokámmal ilyesmi nem történhet – mesélte az Érd TV riporterének Meizingerné Magdi néni, akivel korábban is előfordult hasonló eset, de akkor sem dőlt be a csalóknak.
– Szerencsére nem gyakran fordul elő ilyesmi. Védekezni pedig egy módon lehet: ha letesszük a telefont – mondta az idős hölgy, hozzátéve: nem kell mindent elhinni, amit mondanak nekünk.