Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1991-ben döntött arról, hogy október elsejét az „idősek világnapjává” nyilvánítja. A megemlékezés célja, hogy felhívja a figyelmet az idős korosztályok gondjaira.
Október elseje – többek között – az „idősek világnapja” is. Az ENSZ 1991-ben döntött úgy, hogy ezt a napot a hatvanadik születésnapjukat betöltött emberek ünnepévé nyilvánítja, amikor a társadalom megköszönheti az időseknek mindazt, amit a társadalomért tesznek és tettek addigi életük során.
Napjainkban körülbelül 600 millió hatvan év feletti személy él a világon, de tíz éven belül ez a szám akár az egymilliárdot is meghaladhatja, éppen ezért gyorsan öregedő világunkban az idősek sokat segíthetnek önkéntes munkával és tapasztalataik átadásával.
Ugyanakkor a demográfiai változások hatalmas átrendeződést fognak létrehozni az országok jóléti, nyugdíj- és egészségügyi rendszereiben. Egy korábbi tanulmány megállapítja, hogy az idősek száma minden más társadalmi csoporténál nagyobb számban növekszik, és 2050-re a kétmilliárdot is elérheti. Japánban például a 60 év felettiek teljes népességen belüli aránya már ma is 30 százalék.
Az idős emberek életét a kormányzat számos intézkedése is segíti. Ezek közül – a mai világnap alkalmából – Kurucz Éva kormányszóvivő a Nők 40 programot emelte ki, amely a nyugdíjhoz közeledő nők megbecsüléséről szól. Mint mondta, a kormány 2011-től tette lehetővé a nők számára a negyven év munka utáni nyugdíjba vonulást.