A mechanikus az igazi – órabörze vasárnap
Harmadik alkalommal rendez órabörzét Érden Oláh Zoltán órásmester. Az érdeklődők ötven-hatvan kiállító időmérőit csodálhatják, vásárolhatják meg március 22-én az Érdi Vigadóban. Válogathatnak fali-, zseb- és karórák között, és vehetnek akár kétszáz-kétszázötven éves különlegességeket is. Aki nem vásárolna, hanem csak szakmai tanácsot szeretne, felbecsültetne egy régi darabot, a III. Érdi Órabörzén azt is megteheti.
Tiktakol, zenél vagy ébreszt, mechanikus, kvarc vagy digitális – az időt mérjük velük évszázadok (vagy ha a nap-, víz- és homokórát is ide számítjuk, akkor évezredek) óta. Az első hordozható óra, a zsebórák őse Peter Henlein műve volt, úgy 1500 körül. A mechanikus órák évszázadokon keresztül voltak társai az embereknek, míg pár évtizede meg nem jelentek az olcsó kvarcórák. A ’90-es évektől azonban a mechanikus órák reneszánszukat élik, hiszen tartósak, szépek, „lelkük” van. Nem véletlen, hogy nagy a kereslet irántuk. Ezt ismerte fel Oláh Zoltán érdi órás, aki március 22-én immár harmadik alkalommal rendez Érden órabörzét, amelynek helyszíne az Érdi Vigadó lesz.
– Az első két órabörze nagyon jól sikerült; a fővárosi börzékre ugyanazok a kiállítók és vásárlók járnak, Érden viszont nagyon sok új arc volt, rengeteg érdeklődő. Nem beszélve a nagy és növekvő számú kiállítóról: az első börzét még egy kisebb helyiségben tartottam meg, azt hittem, bőven elférünk majd – ezek után hordhattam mindenhonnan a plusz asztalokat, székeket… A tapasztalatok alapján idén ötven-hatvan kiállítóra számítok – mondta lapunknak Oláh Zoltán, aki kérdésünkre azt is elmondta, milyen „felhozatalra” számíthat az érdeklődő, illetve vásárolni vágyó közönség.
– Évek hosszú sora alatt felgyűltek nálam az olyan órák, amelyeket eladásra hoztak be az üzletbe. Feljavítottam őket, és kitettem, mint eladó órát. Ugyanígy vannak ezzel a kollégák is, akik esetenként külföldről hoznak be nem működő órákat, amelyeket aztán megjavítanak és árusítanak. Ezek az órák természetesen piacképesek, azaz szervizeltek, tisztítottak, és nagyon drágák is lehetnek – az első börzén 150-170 millió forint értéket képviseltek a kiállított darabok (érhető tehát, hogy biztonsági őrzés is lesz a rendezvényen).
Hogy egy kuriózumot is említsek: lesz nagyon régi, kétszáz-kétszázötven éves óra is, emellett gyönyörű zseb- és karórák, de akár faliórát is vásárolhatnak a látogatók. Aki nem vásárolni szeretne, hanem felbecsültetné a nagypapától maradt régi órát, azt is szeretettel várjuk: felkértem egy szakértőt, aki a börze ideje alatt értékbecslést végez majd – tette hozzá Oláh Zoltán. Az órabörze belépti díjas lesz: a látogatóknak ezer, a kiállítóknak pedig 5-10 ezer forintot kell fizetniük.
Kérdésünkre, hogy mennyire népszerűek a mechanikus időmérők manapság, az okostelefonok és -órák korában, a mester úgy válaszolt: egy öltönyhöz órát viselünk, és nem a mobilunkon nézzük meg, mennyi az idő. – Sokan gondolkodnak így. Egyre több mechanikus órát kell javítanom, és úgy látom, a kvarcórák divatja véget ért. Az okosóra ugyanígy csak divat; a ketyegős óra az óra, amelyik mindig megmarad. Nem csoda tehát, hogy a börze iránt nagy az érdeklődés: az előzőre érkeztek Szegedről és Sopronból is.
– Kellenek ezek a börzék, és nemcsak az órások miatt. Az érdeklődők rengeteg információhoz juthatnak, eldönthetik, kihez vigyék javítani az óráikat, emellett jó hétvégi program lehet a családoknak is – vélekedett Oláh Zoltán.
Ádám Katalin, Érdi Újság