Nemcsak az a fontos, hogy miként látják az országot külföldön, hanem az is, hogy mi milyen képet akarunk sugározni Magyarországról – mondta Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter a Balassi Intézethez tartozó külföldi magyar intézetek igazgatóinak budapesti találkozóján kedden.

Hasonló tartalmaink:

 

A tárcavezető a találkozó elején mondott köszöntőjében kiemelte: éppen ezért lényeges a Balassi Intézet és háttérintézményeinek tevékenysége, hiszen ez lehetőséget ad arra, hogy olyan képet közvetítsünk az országról, amilyet szeretnénk.

 

 

Navracsics Tibor emlékeztetett: néhány évvel ezelőtt, amikor a Balassi Intézet és háttérintézményei még a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz tartoztak, az Emberi Erőforrások Minisztériumával együttműködve új küldetésként fogalmazták meg, hogy Magyarországot innovatív, kreatív és nyitott országként mutassák be. Azon dolgoztak, hogy a hagyományos magyar kulturális programkínálat mellett ez az oldal is megjelenjen, és sokat haladtak előre ezen az úton – vélekedett.

Úgy vélte, ezt segítette a magyar intézetek számának növekedése, hiszen ezek az intézmények ismerkedési pontok Magyarország és a vele rokonszenvező külföldi közvélemény között.

A külgazdasági és külügyminiszter közölte: az is fontos, hogy megmutassák a világnak, Magyarország a tehetséges, fiatal, nyitott, vállalkozó kedvű emberek hazája. Ehhez meg kell találni azokat a fiatalokat, akik hitelessé, reálissá teszik ezt a képet, akik öregbíthetik Magyarország hírnevét a világban.

Balatoni Monika kulturális diplomáciáért felelős államtitkár hangsúlyozta: olyan képet kell mutatni az országról, amely szerint büszkék vagyunk az őseinkre, de már nemcsak a múltat kell felidézni, hanem abból tanulva jövőképet kell építeni.

 

 

 

 

Úgy látja, a jól működő intézményi háló és a kormány által megteremtett keretrendszer alkalmas arra, hogy a kulturális diplomácia megfelelően alakuljon, ehhez már csak jó koordináció, párbeszéd és folytonosság kell.

Az államtitkár hangoztatta: az együttműködés, a nyitottság a Balassi Intézet részéről megvan, és sokkal innovatívabb struktúrát kell közösen felépíteni, amelyben nemcsak létrehozni, hanem eladni is tudni kell a kultúrát és a tudományt. Ugyan Magyarország kis ország, de sok területen előrébb tart, mint a világ gondolja – jegyezte meg.

A Balassi Intézet egyik fő célja, hogy a magyar kultúra a világ minden táján elérhető, megismerhető legyen. Az elmúlt évben a Balassi Intézet intézményhálózata négy új intézettel bővült: Peking, Isztambul és Zágráb után július 1-jén megnyílt a Belgrádi Magyar Intézet is. Az immár 20 ország 23 városában működő külföldi magyar intézetek a tavalyi évben is ötvözték a magyar nyelvi kultúra és a magyar kulturális örökséget bemutató eseményeket, valamint a kortárs alkotásoknak a nemzetközi kulturális életben való részvételét segítő programsorozatokat.

A Balassi Intézet külföldi magyar intézeti igazgatóinak részvételével rendezett idei találkozó központi témája a magyar kreatív ipar és a kulturális diplomácia kapcsolatának bemutatása.

 

forrás: kormany.hu, fotó: Koszticsák Szilárd

 

 

Címkék