A kikujuk is el tudnak adósodni
Dr. Sárkány Mihály néprajzkutató, kulturális antropológus több alkalommal járt Kenyában, de az utolsó utazása óta eltelt időben is folyamatosan figyelemmel kíséri az ott élő kikujuk társadalmi életének és gazdaságának változását.
Először a ’80-as évek végén a Magyar Tudományos Afrika Expedíció tagjaként járt -többek között- Kenyában. Ennek az utazásnak köszönhetően néhány évvel később visszatért a kontinensre és hónapokat töltött el a Kenyában található Kikujuföldön, ahol a parasztgazdaságokat és a kávétermesztést vizsgálta.
Dr. Sárkány Mihály elmondta, hogy Kenya legtermékenyebb része Kikujuföld, ahol a kenyai lakosság 20 százalékát kitevő kikujuk élnek. Ők a legbefolyásosabb és legtanultabb népe Kenyának, így a politikusok is közülük kerülnek ki, mint az államalapító és a jelenlegi elnök is. Nagy kávéültetvények vannak ezen a területen, de ezek a külföldi befektetők nem feltétlenül idézik elő az ottaniak életszínvonalának növekedését.
Az előadó néprajzkutatóként inkább a gazdasági és társadalmi szerveződés iránt érdeklődött, de egyéb kulturális érdekességeket is megtapasztalt, amelyekről szívesen beszélt az érdi közönségnek.