25 éves az IPOSZ – az érdi iparosokat is segítik
Fennállásának huszonötödik születésnapját ünnepelte az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ). A fővárosi Duna Palotában megtartott nagyszabású ünnepségen felidézték a szervezet elmúlt negyedszázados történetét, szó esett a kisiparnak a jelenlegi világban betöltött szerepéről, és kitüntetéseket is átadtak.
A többek között az Érd és Környéke Ipartestületet is tagjai között tudó IPOSZ-t a rendszerváltás idején, 1990-ben alapították. Az azóta eltelt negyedszázad során a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások legnagyobb országos munkaadói és szakmai szövetségévé vált. A szervezet legfőbb célja, hogy érdekképviseletet nyújtson a kézműves és kisipari szakmákban szolgáltatói vagy termelői tevékenységet végzőknek.
A jubileumi ünnepségen a kormányt Tállai András államtitkár képviselte. Beszédében elmondta: a kormány kiemelt figyelmet fordít a hazai kis- és középvállalkozásokra, azon belül is a mikrovállalkozásokra. Egyúttal méltatta a szektor szerepét a magyar GDP növelésében és a foglalkoztatás bővítésében is.
Az IPOSZ elnöke amellett, hogy rövid áttekintést nyújtott a magyar kézművesség illetve iparosság történetéről, felidézte az elmúlt huszonöt év eredményeit, egyúttal pedig beszélt azokról a kihívásokról is, amelyek megoldása még várat magára.
Az eseményen ugyan személyesen nem tudott jelen lenni, de telefonon sikerült elérnünk Csóli Csabát, az Érdi Ipartestület ügyvezetőjét, aki a jubileum kapcsán szívesen emlékezett vissza a kezdeti időkre. Mint mondta, amíg a szocializmus évtizedei alatt az iparosok számára egy kötelező tagságot előíró és centralizált érdekképviselet volt, addig a rendszerváltáskor egy egészen új rendszert próbáltak meg kialakítani.
Az érdi iparosokkal kapcsolatos elégedettségének adott hangot városunk polgármestere, aki szintén jelen volt a rendezvényen. T. Mészáros András szerint az Érdi Nyitnikék vásár, a helyi vállalkozásokat bemutató ügyfélszolgálati iroda vagy az Érd Város Tisztes Iparosa tanúsítvány csupán néhány kézzelfogható példa arra, hogy a helyi kisiparosok milyen fontos szerepet játszanak a város életében. Egyszersmind reméli, hogy ez a szerep a következő esztendőkben, egy úgynevezett vállalkozói falu létrehozásával még hangsúlyosabb lesz.
Az IPOSZ jubileumi rendezvényén az ünnepi beszédek és kulturális előadások mellett több díjat is átadtak. Az egyik kitüntetett Fekete Zoltán, az Érd Médiacentrum ügyvezető-főszerkesztője, aki a “kézműipar szolgálatáért” vehetett át emléklapot. Csóli Csaba ennek kapcsán elmondta, a helyi iparosok számára az egyik legnagyobb kihívás manapság az, hogy megismertessék és elfogadtassák magukat a lakossággal, ebben a munkában pedig a médiának is komoly feladata van.