Ismét megnyitották kapuikat az erőművek és távfűtőművek a nagyközönség előtt
A Veolia Energia Magyarország Zrt. második alkalommal csatlakozott a Távhőszolgáltatók Napjához és összesen öt városban – köztük Érden is – megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt.
A társaságcsoport tavaly csatlakozott először a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (MaTáSzSz) kezdeményezéséhez, a nagy sikerre való tekintettel pedig idén az eseményhez kapcsolódó helyszínek száma is bővült, az iskolás csoportok mellett pedig önkormányzati képviselőket és társasházi közös képviselőket is fogadnak az érintett létesítményekben. Az esemény célja testközelből bemutatni a távfűtő-rendszerek működését, amelyek költséghatékony és biztonságos működésük révén mintegy 650 ezer magyarországi lakás hőenergia-ellátásáról gondoskodnak, környezetvédelmi szempontból is optimális megoldást kínálva a városok fűtési igényeinek kielégítésére – hívták fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.
Április 15-én, a távfűtési szezon zárására időzítve idén immáron harmadik alkalommal rendezte meg a MaTáSzSz a Távhőszolgáltatók Napját, amelyhez ismét csatlakozott a Veolia Energia Magyarország Zrt. és az előző évi nagy érdeklődésre és sikerre való tekintettel a magyarországi távhőpiac vezető szereplői között számon tartott társaság ezúttal már öt városban hirdetett nyílt napot, Cegléden, Dombóváron, Dorog-Esztergomban, Tatán, és Érden nyitva meg erőművei és fűtőművei kapuit a látogatók előtt.
„Minket is meglepetésként ért, hogy milyen sok helyről érdeklődtek és jöttek el tavaly a Távhőszolgáltatók Napján szervezett programjainkra, ezért döntöttünk úgy, hogy 2016-ban tovább bővítjük a helyszínek sorát. Bízunk benne, hogy a kezdeményezés hagyományteremtőnek bizonyul és évről évre egyre több látogatónak tudjuk majd testközelből bemutatni a távfűtő-rendszerek működését és mindennapi életünkben betöltött szerepét” – mondta Bicskei Tibor a Veolia Energia Magyarország Zrt. távhő ágazat vezetője. Idén a vendégek körét is szélesítették. Így az iskolások mellett egyes helyszíneken önkormányzati képviselőket és közös képviselőket is várnak, akiknek rövid előadások keretében mutatják be a Veolia magyarországi cégcsoportját és a távfűtés magyarországi helyzetét. Emellett az érdeklődők bejárhatják a fűtőműveket is, hogy ne csak elméleti síkon, hanem kézzelfogható élményeken keresztül is fejleszthessék tudásukat.
Tovább színesíti a napot, hogy a Veolia által korábban – környezetbarát távfűtés témakörben – meghirdetett karikatúra-pályázatra érkezett műveket az egyes helyszíneken berendezett mini-kiállításokon lehet megtekinteni. „A március 15-i határidőig 56 országból közel 300 alkotó mintegy 750 pályázata érkezett be felhívásunkra. A karikatúrák révén lehetőségünk nyílik kreatív, szórakoztató módon felhívni a figyelmet a távfűtés és a távhőszolgáltatás értékeire, illetve fenntarthatóságára” – hangsúlyozta Bicskei Tibor.
A mintegy 4 milliós magyarországi lakásállományon belül több mint 650 ezer háztartás fűtését biztosítják a távfűtési rendszerek. Ezen belül a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 109 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát. A Veolia csoport így a távhőtermelői ágazat meghatározó szereplőjének számít Magyarországon, minden ötödik távfűtött lakás kapcsolódik valamilyen formában (főként termelési, de kisebb részben szolgáltatói szempontból is) a cégcsoporthoz.
Ezért is fontos, hogy a nyílt napra ellátogató vendégek testközelből megismerhessék, hogy – a kényelmi és a költség szempontok mellett – fenntarthatósági oldalról milyen érvek sorakoztathatóak fel a távhő mellett. Könnyű belátni, hogy a környezetvédelem oldaláról nézve kedvezőbb egy helyen, ellenőrzött körülmények között hőt termelni, mint egyedi fűtési megoldásokat üzemeltetni.
Emellett a távhőszolgáltató rendszerek jó lehetőséget kínálnak a megújuló energiaforrások hasznosítására és a hővel kapcsolt villamosenergia-termelésre is. Például a Veolia Energia Magyarország Zrt. portfóliójába tartozó pécsi erőműben 100 százalékban biomassza hasznosításával gondoskodnak a városi távfűtő-rendszer energia-ellátásáról. „Ezzel Pécs az első olyan megyei jogú város Magyarországon, amelynek távhőellátása száz százalékban biomassza tüzelésen alapul, megszüntetve a település függőségét a külföldi fosszilis energiahordozóktól” - tette hozzá a Veolia Energia Magyarország távhő ágazat vezetője.