A Kommunista Diktatúra Áldozataira emlékeztek Diósdon

Diósdon az ’56-os emlékműnél tartottak megemlékezést a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából.

Hasonló tartalmaink:

Szombaton 11 órakor a szomszédos településen tartott megemlékezésen dr. Aradszki András (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő, energiaügyért felelős államtitkár tartott ünnepi beszédet, és Spéth Géza, a település korábbi polgármestere idézte fel az eseménnyel kapcsolatos helyi történéseket. Dr. Aradszki András, Spéth Géza, T. Mészáros András (Fidesz-KDNP) Érd MJV polgármestere, Szolnoki Gábor  Tárnok polgármestere és Bogó László Diósd polgármestere megkoszorúzták az emlékművet, ezt követően az összegyűltek gyertyát gyújtottak.

“Emlékezzünk, hogy emlékeztessünk!”

Az Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmi jogától megfosztott képviselő nyolc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Kovács Béla 1959-ben, 51 évesen halt meg. Letartóztatása az első állomása volt annak az eltervezett folyamatnak, amely során a kommunista párt az ellenszegülők kiiktatásával a totális egypárti diktatúra kiépítése felé haladt. A képviselő önkényes fogva tartása a demokratikus jogok lábbal tiprásának jelképévé vált, amely a pártállami rezsim majdnem fél évszázados uralmát jellemezte. Sorsa egyfajta típuspéldája lett azoknak, akiket ma a kommunizmus áldozataiként tarthatunk számon.

A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik. Kelet-Közép-Európában a számuk eléri az 1 millió főt. Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban, vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető azonban azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított. A rendszer áldozata volt az is, akit vallattak és kínoztak, akit megbélyegeztek, akit kirekesztettek vagy börtönbe zártak, akit csoport- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek; mindenki, akit megfosztottak a szabad cselekvés és választás lehetőségétől. Február 25-én emlékezzünk a több tízezer, családjától elválasztott és kényszermunkatáborba hurcolt honfitársunkra, a koholt vádak alapján mészárszékre küldött emberekre, az ellenállóként mártírhalált halt hősökre. Ezen a napon idézzük mindazok emlékét, akik az erőszakrendszer áldozataivá váltak, családtagjaikra és szeretteikre, akiket a kommunista rezsim meghurcolt és kiszolgáltatott. És ezen a napon emelt fővel emlékezhetünk minderre, mert egy letűnt rendszer bűneit emlegetjük, amelyet a nemzet kitartása és a szabadság iránti olthatatlan vágya örökre eltemetett. kommunizmusaldozatai.kormany.hu

Fotók: Boros Sándor

Címkék