Hulladékcsökkentés az óvodákban
Csomagold át a jövőd! Ezzel a címmel tartottak előadást a Pumukli Német Nemzetiségi Óvodában. Az Óvodai Szakmai Napok keretében megtartott foglalkozáson a hulladékcsökkentés állt a középpontban.
A kisgyerekkorban elkezdett környezeti nevelés jellemformáló ereje elvitathatatlan. Ha az óvodában környezetbarát szemlélet uralkodik, megismertetik a gyerekeket a körülöttük lévő élővilággal, megtanulják szeretni és tisztelni a természetet, az pozitív hatással lesz a személyiségfejlődésükre és az empatikus képességükre, és együttérző, fegyelmezett, figyelmes felnőttekké válnak majd.
Természetesen, itt is mindennek az alapja a játék. Ezek a készségek és képességek csak akkor alakulhatnak ki, ha egyrészt az óvoda tárgyi feltételei erre adottak, megfelelő a környezet (az óvoda elhelyezkedése segíti a környezet megismerését), vagy olyan kirándulásokat, külön foglalkozásokat szerveznek a gyerekeknek, amik hatására ezek az élmények beépülnek mindennapjaikba.
A természeti nevelés áldásos hatásait nem csak a környezet és az állatvilág élvezi majd, de a személyiségre gyakorolt hatása is óriási. Ha egy óvodában például a gyerekek maguk gondozhatnak növényeket vagy etethetnek állatokat, akkor megtanulják a felelősség fogalmát, tehát azt, hogy hogyan gondoskodjanak egy másik élőlényről. Hiszen, például, ha a paradicsompalántát nem locsolják meg rendszeresen, akkor az elszárad. A 3–6 éves gyerekek nyitott, befogadó személyisége pedig pont a megfelelő időszak arra, hogy ezeket a készségeket elmélyítsük bennük.
A környezettudatos nevelés tekintetében a szülőknek kell elsősorban példát mutatnunk gyermekeiknek. Ha családi körben az a természetes, hogy szelektíven gyűjtik a szemetet, vigyáznak környezetük tisztaságára és nem élnek pazarló módon, akkor a gyerekek számára is ez válik természetessé.
Ha mi nem tiszteljük a környezetünket, pazaroljuk az áramot, a vizet és szemetelünk, ne várjuk, hogy gyermekünk majd másként fog viselkedni.
A természet védelme és környezeti értékeink megóvása az emberiség közös érdeke, figyeljünk hát arra, hogy ez gyermekeink számára is fontos legyen.