SK szaloncukrok
Nyakunkon a karácsony, de még hátravan a szaloncukrok beszerzése? Ha van időnk, elkészíthetjük ezeket mi magunk is, nem kell hozzá sem túl sok idő, sem főzőmesterség, mégis finomak lesznek, ezt garantáljuk.
“Báró Podmaniczky Frigyes emlékirataiban leírja, hogy egyik nagynénikéje, egy osztrák hölgy volt az, aki 1825-ben először állított karácsonyfát Magyarországon. Eleinte gyümölcsöket, aszalt különlegességeket, mézesbábokat, papírból kivágott ékességeket, süteményeket akasztottak a karácsonyfára. Csak az 1800-as évek végétől terjedt el a szaloncukor-készítés és vele együtt a karácsonyfa-díszítés. A cukorka neve a német „salonzuckerl” szóból ered, ezért nem meglepő, hogy Jókai még „szalonczukkedli”-nek nevezte. Kezdetben egyszerű cukorkaféleségeket, csokoládé golyócskákat burkoltak selyempapírba, majd színes sztaniolba. A budapesti Vendéglátó-ipari Múzeumban jelenleg is megtekinthető 30, különböző színű régi szaloncukor-csomagoló sztaniolpapír, valamint egy „ricselő gép” is. Ez utóbbi egy rojtozó gép, amellyel a szaloncukor papírját lehetett egy mozdulattal berojtozni. Hajdan volt híres budapesti és vidéki cukrászdákban az inasoknak volt tisztük működtetni”, található a Magyar Édességgyártók Szövetségének honlapján. Ma az üzletek polcain számtalan ízben találhatók meg a szaloncukrok, melyek közül a zselések, a marcipánosak, a rumos-diósak és a csokikrémesek a legnépszerűbbek. Idén állítólag összesen 4000 tonnát vásárolunk belőlük.
Alább 5 szaloncukor receptjét mutatjuk.
Marcipános szaloncukorhoz, az eredeti recept szerint készíthetünk házi marcipánmasszát is 50 dkg mandulalisztből, 50 dkg porcukorból és 1 dl vízből: 25 dkg porcukrot keverjünk el az 1 dl vízben, tegyük fel főni, folyamatos kevergetés mellett csináljunk belőle szirupot, aztán ezt adagoljuk hozzá a többi porcukorhoz és mandulaliszthez. Nekem nem lett se marcipán-, se mandulaízű a masszám, úgyhogy legközelebb inkább boltbokban kapható marcipánmasszával fogok dolgozni. Ebbe, ha fel akarjuk dobni az ízét, apróra szelt aszalt gyümölcsöket is gyúrhatunk. Akár bolti, akár házi marcipánmasszával dolgozunk, a következő lépés, hogy ujjnyi vastagságú hurkákat sodorjunk a masszából, és azt vágjuk kb. 3 cm-es darabokra, majd formáljunk belőlük csinos kis szaloncukor formákat. Gőz fölött (kis lábasban tegyünk fel vizet forrni, arra tegyünk egy tűzálló edényt, és ebbe az edénybe tehetjük a csokit, így nem ragad le, vagy ég oda) olvasszuk meg az étcsokit, majd mártsuk bele a szaloncukrokat, csepegtessük le, és tegyük sütőpapírral letakart tálkára. Mehet az egész a hűtőbe.
Kókuszos szaloncukrot úgy készíthetünk, ha 15 dkg fehér csokit felolvasztunk (megint csak gőz fölött), összekeverjük 2 evőkanál kókusztejjel és 3 dkg kókuszreszelékkel. Ha kihűlt, megint jöhet a hurkasodrás, feldarabolás, szaloncukor formázás, gőz fölött felolvasztott étcsokiba mártás, lecsepegtetés, sütőpapírral letakart tányér és a hűtő.
A gesztenyéshez 25 dkg gesztenyemasszához keverjünk egy kis, kb. 3 evőkanálnyi meggylevet és 18 dkg (gőz fölött fel)olvasztott étcsokoládét. Ha kihűlt, jöhet megint a formázás, újabb étcsoki olvasztás, mártogatás, csepegtetés, hűtés.
A zseléshez 2 csomag (2×6 db) zselatinlapot vízbe áztatunk, közben 4 dl gyümölcslevet (ha lehet 100%-osat) felforralunk 2 evőkanál cukorral, félrehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk a vízből kivett és kifacsart zselatint, majd beleöntjük jégkockatartóba. Mehet a hűtőbe. Csokit olvasztunk gőz fölött, és ha már kihűlt (de azért még folyós), belemártjuk a jégkockatartóban megdermedt zselékockákat. Vigyázzunk, mert ha túl meleg a csoki, a zselé kifolyhat.
Végül íme egy “megúszós” verzió: kimagozott datolyát vízbe áztatunk egy rövid időre, majd konyharuhával megtöröljük, és belemártjuk a (gőz fölött meg)olvasztott ét- vagy fehér- vagy tejcsokoládéba. Ha azt szeretnénk, hogy mindegyik oldalát szépen vonja be a csoki, akkor egy fogpiszkálót szúrjunk bele első lépésként, és ha már belemártottuk a csokiba, majd lecsepegtettük róla nagyjából a felesleget, akkor jöhet egy nem használt kartondoboz, fektessük az oldalára, és szurkáljuk bele a hurkapálcákon levő szaloncukrokat, majd tegyük hűvös helyre.
Ha megdermedt a csoki, jöhet a csomagolás, majd mehet az egész a karácsonyfára, és kezdődhet a ki eszi ki a szaloncukrot a csomagolásából észrevétlenül című ügyességi verseny. Jó készülődést kívánunk!