Félmilliárd forintból újulna meg a battai katolikus templom
Négyszáz-négyszázötven millió forintos állami támogatással újítaná fel és bővítené ki a százhalombattai Makovecz-templomot a katolikus egyházközség.
Az átalakítás célja, hogy az épület jobban betölthesse kulturális és közösségi funkcióját. A megvalósításban az önkormányzat partnerségére, támogatására is számítanak – mondta el Illéssy Mátyás plébános a százhalombattai Hírtükörnek.
Az ötlet nem új, hiszen az akkori plébános még Makovecz Imre életében, 2004-ben rajzoltatott a tervezővel egy bővítési vázlatot, amelyet most a jelenlegi városképhez kellene igazítani. Illéssy atya hangsúlyozta: az épületbővítés nyilván nem rontani, hanem emelni szeretné a városközpont színvonalát, amiről az elmúlt évek során többször is tárgyalt az önkormányzat illetékeseivel. Az állami támogatásban fontos szerepe van, hogy a százhalombattai a legközebbi Makovecz épület Budapesthez. Az organikus építészet világhírű mesterének alkotásait védené, fejlesztené az állam. A munkát a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez tartozó államtitkárság koordinálja egy tavaly év végi kormányrendelet szerint, amely egyebek mellett a battai rekonstrukciónak és bővítésnek is zöld utat adott. Ha minden a tervek szerint alakul, több éves előkészület válhat tetté, 2018 tavaszára készülhet el a beruházás.
A százhalombattai Egyházközség idén ünnepli a templom felszentelésének huszadik évfordulóját. A jubileumi év végéig tartó szépművészeti, zenei, közösségi és szakrális eseménysornak a “Nyitott kapuk” elnevezést adták. Nem véletlenül, hiszen a rendezvényekkel az egész várost szeretnék megszólítani. Ezek a törekvések azonban nemcsak a jubileum évére jellemzőek. Illéssy atya úgy gondolja, az eddigieknél is többet tehetnének a helyi társadalomért egy nagyobb és a szó fizikai értelmében is fogadóbb épületegyüttessel.
Az 1996-ban felszentelt lakótelepi templomról hamar kiderült, hogy mind tervezése mind pedig kivitelezése során akadtak hiányosságok. Egyebek mellett lakhatatlan a plébánia rész, nincs raktár, illetve gondnoklakás, kicsik a közösségi terek, nem megfelelő a hő-, illetve vízszigetelés. Soha nem voltak kezelve a faszerkezetek, befejezetlen a harangtorony, és eljárt az idő a nyílászárók felett – hogy csak néhányat említsünk azon problémák közül -, amelyeket a plébános szerint sürgősen orvosolni kellene.
Most elérhetővé vált az állami támogatás, hogy komfortosabbá, korszerűbbé, nem utolsó sorban fenntarthatóbbá váljon az épület, de természetesen az önkormányzat és a Makovecz szellemi örökséget őrző Makona Kft. együttműködése is elengedhetetlen a megújuláshoz.
A rekonstrukció mellett komoly bővítés is szerepel az egyházközség tervei között. Egyebek mellett raktárhelyiséget, két 35 négyzetméteres szolgálati lakást, valamint közösségi tereket szeretnének kialakítani a már most négyszáz körüli hittanosnak, akiknek a száma folyamatosan nő. Szükség lenne egy nagyobb, szakaszolható közösségi teremre, ahol kiállításokat, ünnepi rendezvényeket, előadásokat, közösségi eseményeket lehetne szervezni. Emellett kegytárgybolt és büfé is szerepel a tervek között, ahol a fiatalok “tiszta szívvel és tiszta lélekkel” tölthetnék a szabadidejüket. A városban jelentős drogterjesztés miatt egyre nagyobb szükség lenne a “tiszta élettérre” – fogalmaz Matyi atya. A fejlesztések egyik legfontosabb célja a fiatalok bevonása, megszólítása, értékek, tartalmas programok felmutatása számukra.
Szeretnék az eddigi épületrészek belső felosztását is újra gondolni, és helyet kívánnak biztosítani a jelenleg a Nagyboldogasszony kápolnában működő temetkezési irodának is.
Az elképzelések fontos eleme egy jó minőségű orgona beszerzése, amely hozzájárulhatna, hogy a fővárosban és környékén egyedüli Makovecz-templom kulturális és zenei áhítatokat is befogadó központtá fejlődjön. Egy ilyen hangszer több tízmillió forintba kerül, de egyértelműen megtérülő beruházás lenne az egész város számára, hiszen a Szent István templom már jelenleg is meghatározó eleme a főtérnek és Százhalombatta idegenforgalmi imázsának.
“Isten áldása nélkül nem megy – sem egy város, sem pedig egy ember élete, ” hangsúlyozza a plébános.
Százhalombattán – vagyis a szocialista korszakban épült lakótelepi részén – harminc éve nyílt meg az első katolikus miséző hely, a Nagyboldogasszony kápolna. A Makovecz Imre tervezte Szent István templom tíz évvel később épült fel a Székesfehérvári Egyházmegye, a helyi nagyvállalatok és az önkormányzat nagyvonalú támogatásából, valamint jelentős – részben külföldről származó – közadakozásból. Nemcsak esztétikailag vált az egész város meghatározó elemévé, hanem a rendszerváltás, a hagyományos, vallásos értékrendhez való visszatérés szimbólumaként is.
A templomszentelés jubileumára tervezett ünnepi szentmisére augusztusban kerül sor. A szervezők nagyon reménykednek abban, hogy a szertartáson megjelenhet Takács Nándor nyugalmazott megyés püspök is, aki annak idején felszentelte a templomot.
(forrás: Százhalombattai Hírtükör, fotó: Ba Norbert)