Űrkalandok a múzeumban
Egy hét, három rendezvény, amelyek segítségével a Marsról a Föld mély bugyráig merülhetünk, és elfeledett utazók, tudósok lába nyomán lépkedhetünk, ha csak virtuálisan is. A Magyar Földrajzi Múzeum különleges meglepetésekkel készül az Érdi Napokra.
Hallgassa meg az Érd FM 101,3 interjúját Mácsai Anetta igazgatóhelyettessel a programokról!
Mars a Marsra!
Tavaly dinóföldre utazhattak a gyerekek az Érdi Napok nyitófesztiválján, idén a világűrt járhatják be a múzeum családi napján, szeptember 2-án 14 és 18 óra között.
– Az a célunk, hogy bemutassuk a magyarok szerepét az űrkutatásban. Itt nem csupán az űrhajózásra gondolunk, hiszen ma már léteznek más technológiák, eszközök is a világűr megismerésére, mint például a Puli technológia. A legújabb felfedezések, magyar sikerek bemutatása mellett a gyerekek űrhajós kiképzésben is részt vehetnek; a játékos feladatok megoldói oklevelet kapnak – mondta lapunknak Mácsai Anetta, a múzeum igazgatóhelyettese.
Míg a kicsiket játékos bemutatók, a nagyokat komolyabb előadások várják: dr. Pacher Tibor mutatja be a Puli Space Technologies küldetését, majd Sik András adjunktus tart előadást arról, mikor találunk végre életet a Marson. Dénes Lajos meteorit-gyűjtő pedig nemcsak beszél majd a meteoritokról, hanem ki is állítja őket.
A múzeum tetőterében helyet kap egy rakétakilövő állomás is, a Csodák Palotája jóvoltából, valamint egy utazó planetárium, hat előadással. Aki belefáradt a csillagos ég titkainak fürkészésébe, készíthet űrhajót és csillagkép-néző eszközt, vagy kirakhatja mágnestáblára a bolygórendszert.
A családi napon részt vesznek az Érdi Csillagászati Klub tagjai is, és megtekinthető lesz Kiss Péter amatőr csillagász Mély-ég című kiállítása is.
Invers Everest
Tavaly augusztusban négy magyar fiatal különleges küldetést vitt véghez: sikeresen lejutottak a grúziai Krubera-Voronya barlang 2080 méter mélyen található Game Over termébe. Ez a Föld legmélyebb, szárazon is elérhető barlangja.
A fiatalok a National Geographic stábjával profi kép- és videódokumentációt készítettek a barlangról, elsőként a világon. Ezekből a fotókból nyílik kiállítás a Magyar Földrajzi Múzeumban, szeptember 5-én 17 órakor.
A kiállításmegnyitón az expedíció egyik tagja tart előadást az Inverse Everest névre keresztelt expedícióról, ami egy hónapig tartott, hiszen már a barlang megközelítése is kalandokkal teli utat jelentett. Az expedíció során a kutatók összesen 16 napot voltak a föld alatt, a Game Over teremhez vezető útjuk pedig 9 napot vett igénybe.
A kiállítás – ami több városban járt már – szeptember 26-áig lesz látható Érden.
Fehér foltok
A Balázs Dénes nevét viselő tudománytörténeti konferenciát, ami mindenki számára nyitott és ingyenes rendezvény szeptember 7-én, idén tizedik alkalommal rendezi meg a múzeum. Az előadások minden esztendőben más-más témák köré csoportosulnak: tavaly 1956-ra fókuszáltak az előadók, idén a tudománytörténet eddig kevesek által ismert és kutatott szeleteit mutatják be az érdeklődőknek.
– Tizenöt előadó hoz Érdre tudománytörténeti érdekességeket, illetve olyan kutatási eredményeket, amelyek az elmúlt egy-két évben láttak napvilágot. A konferencia érdekessége, hogy egy filmmel zárul, amelyből megtudhatjuk, milyen sorsuk volt a világjáró magyaroknak a Francia Idegenlégióban. Érddel kapcsolatban is számos ismerettel gazdagodhatnak a látogatók: dr. Stencinger Norbert, a VMG tanára Füstös Antal munkásságát ismereti, Lehoczki Zsuzsanna történész-muzeológustól pedig megtudhatjuk, milyen járványok sújtották az 1830-as évek érdi lakosságát – sorolta Mácsai Anetta.
A Balázs Dénes tudománytörténeti konferencián átadják a Magyar Földrajzi Társaság és Érd városa által alapított Teleki Sámuel-érmet is.