Négylábú kétlábút keres
Az Állatorvosok az Állatvédelemért Alapítvány évente megjutalmazza azt a menhelyet, amely az állat-egészségügyi ellátásokat betartva a legnagyobb szeretettel, odafigyeléssel bánik a gondjaira bízott állatokkal és vállalt feladatait kiválóan teljesíti. 2014-ben az érdi Sirius Állat- és Természetvédelmi Alapítvány nyerte el a megtisztelő kitüntetést.
Böjtös Andrea, a Sirius Alapítvány vezetője és társai nemcsak óriási örömmel, de egyben nagy meglepődéssel is fogadták a váratlan elismerést. A díj elnyerése ugyanis kizárólag az Állatorvosok az Állatvédelemért Alapítvány tagjainak döntése alapján történik, nem pedig valamely előzetes felhívás, kiírás megpályázásával.
A nyertes menhelynek a Magyar Állatorvosi Kamara állat-egészségügyi ellátásairól szóló ajánlása mellett számos más egyéb kritériumnak is meg kell felelnie. A Sirius azonban minden szempontból méltónak tűnt az elismerésre, ugyanis a jószágokkal – amennyire csak az adott körülmények engedik – a lehető legnagyobb odafigyeléssel és türelemmel bánnak, azon fáradozva, hogy a kutyák annyi szeretetben részesüljenek, amennyit egy törődő gazdi nyújthat számukra. A hivatalosan 2005. óta működő menhely jelenleg több mint száz, a legkülönfélébb fajtájú és méretű kutyának biztosít ideiglenes otthont. A Sirius kiemelkedő érdeme, hogy itt csak a legszükségesebb esetben hajtanak végre eutanáziát csak a gyógyíthatatlan beteg vagy emberéletet veszélyeztető állatokat altatnak el.
Az alapítvány egyben Érd Megyei Jogú Város Ebtelepeként is funkcionál, vagyis gyepmestere a városban és környékén kóborló állatokat a menhely karanténépületébe szállítja, ahonnan kéthetes megfigyelés után már beoltva és parazitamentesítve kerülnek a menhelyre.
Naponta egy kutyával több
Egy átlagos nap reggel 7 órakor kezdődik a gondozók és a kutyák számára egyaránt – délig a kistestű, délután pedig a nagytestű ebek játszhatnak szabadon a menhely teljes területén, ezzel biztosítva mozgásigényük kielégítését. A telepre hozzávetőlegesen 25-30 új kutya kerül be havonta, azonban ez a szám télen és szilveszter idején emelkedik. Az viszont szerencsésnek mondható, hogy az örökbefogadások száma is ezzel egyezik meg egy hónapban.
A menhely működése lehetetlen lenne mind Érd városának önkormányzata, mind pedig az önkéntes hozzájárulások nélkül. A négy állandó gondozó és két éjjeli őr bérezéséről, valamint a telep rezsijéről az önkormányzat gondoskodik, a kutyák oltását és gondozását pedig a hozzájárulásokból és az adók 1%-ából fedezik – így az adományokat folyamatosan várják. Az összefogás egy szép példája, hogy a Sirius az állatok etetéséhez szükséges hústermékeket mind „ajándékba” kapja a különböző hiper- és szupermarketektől – ugyanis az emberi fogyasztásra már alkalmatlan húsáru még tökéletesen megfelel az éhes kutyusoknak. Az állandó gondozók mellett számos önkéntes – általában 10-15 fő- is segíti a menhely működését és a kutyák gondozását, a különféle szezonális munkákra, mint például homokhordásra, festésre, kutyasétáltatásra középiskolások is gyakran jelentkeznek a kötelező 50 órányi közmunka keretében, de az ebek pórázhoz szoktatását is önkéntesek végzik.
Az Alapítvány nagy hangsúlyt fektet arra, hogy már a gyerekekkel is megismertessék a helyes állattartás minden csínját-bínját – többek között oktatófüzetek és iskolai előadások segítségével- emellett az alsósok számára meghirdetett rajzversenyeken és pályázatokon már a legkisebbek is kimutathatják tehetségüket és kutyák iránti szeretetüket.
Gondos gazdikat keresnek
De mi kell pontosan ahhoz, hogy valaki örökbe fogadhasson egy jószágot? Az Örökbefogadási Nyilatkozat aláírása előtt minden leendő gazdival elbeszélgetnek a gondozók és tanácsadást is nyújtanak, ezen felül pedig fontos, hogy az örökbefogadó lehetőleg a menhely mintegy 50 kilométeres körzetében lakjon, rendelkezzen érvényes lakcímkártyával, valamint fontos, hogy csak saját tulajdonú ingatlanba fogadhatnak be kutyát. A Sirius pedig az örökbeadás után sem feledkezik meg egykori védenceiről, ugyanis folyamatosan figyelemmel kísérik sorsukat, gyakran ellenőrzik új otthonuk körülményeit. Az elsőre talán szigorúnak tűnő feltételek ellenére azonban még egészen távoli tájakról, Németországból is érkeznek négylábú társra vágyók. A távolság miatt ilyen esetekben egy helyi szervezet előzetes vizsgálata után derül ki, hogy a gazdi megfelel-e a kritériumoknak.
Mindezek alapján tehát egyértelműen kiderül, hogy a Sirius Alapítvány valóban a szívén viseli a hozzájuk bekerülő állatok sorsát és méltán viseli az „év állatmenhelye” címet – ez az azonban csak sokak hozzájárulásával vált lehetségessé, így tartsuk mindig szem előtt a mondást, miszerint „a kutya az ember legjobb barátja”.
Érdi Újság, Faiszt Nóra
Fotó: Sirius Alapítvány