Megállíthatatlan Gépállat

Eggyel nőtt a tét tavaly óta, s az idén már nyolcadszor megrendezett, az adott évszámnak megfelelő perchosszúságú röplabda torna már 2016 percig tartott. A maratoni versenyt jó taktikával és nem mellesleg drámai végjáték után a Gépállat SC nyerte meg.

Az új esztendőben január elsején pontban éjfélkor indult útjára a labda a Batthyány Sportiskolai Általános Iskola tornacsarnokában, ahova – ha csak két napra is – közel kétszázan költöztek be.  A résztvevő tizenhat csapatot két nyolcas csoportra osztották (A1-től A8-ig kékben, B1-től B8-ig fehérben), amely után az első négy-négy helyezett a legjobb nyolcban osztotta el helyezését.

Az éjféli nyitány után még élénken mozogtak a játékosok, s a két meccspálya mellett a középső bemelegítőpályán is zajlott az élet, ám amikor már minden csapat játszott legalább egy, vagy két meccset sokkal inkább a pihenésen volt a hangsúly, hisz a csapatok meccsei között két-három óra telt el, s ezalatt kellett felkészülniük a következő összecsapásra.
Szombat délután a kimerültség jelei is mutatkoztak többeken, de a 2016 perc, a röplabdázás ünnepe elnevezésű verseny nevéhez méltóan ünnepi hangulatban telt, így minden résztvevő ehhez mérten küzdött. Majd a szombat délután véget érő csoportmeccseket követően vasárnapra fordulva megkezdték a harcot a csapatok a végső helyezésükért.
Vasárnap reggel az alsó- és a felsőházban is csak a legelőkelőbb helyezésekért csatáztak, s a Torrente elnevezésű csapat játszott az Ádi és a mókusokkal, ahol előbbi csapat bármilyen arányú győzelme esetén megnyeri a maratoni tornát, ehhez mérten lépett is pályára a gárda, amely az első szettben többször is elhúzott, ám végül csak 25:23-ra tudta behúzni a nyitó játszmát. Sőt, a másodikban az Ádi és a mókusok 25:21-es győzelmével még semmi sem volt veszve. A harmadik, mindent eldöntő szettben 17:15-re vezetett a Torrente, de ekkor már az utolsó energiáikat mozgósító mókusok fordítottak, s léptek el két ponttal, majd Dömötör László, a rendezvény főszervezője megkezdte a visszaszámlálást, ugyanis percek, másodpercek voltak hátra a 2016 percből, de a nagy nyomást Torrente nem bírta, s nemhogy közelebb nem tudott kerülni, hanem végül az utolsó játszmát 22:18-ra elvesztette, így az Ádi és a mókusok győzelmével a Gépállat SC lett a torna győztese.
Érdekesség, hogy az első fordulóban az első két helyezett, a Gépállat SC és a Torrente találkozott egymással, s ott a Torrente sima, 3:0-s győzelmet aratott.

Would you like to replay the video?

„Nagy létszámban, nagyon jó hangulatban és versenyszellemben telt el ez a 33 óra és 36 perc” – kezdte Dömötör László, a Delta RSE Érd elnöke, az esemény főszervezője. „Már nyolcadik éve csináljuk, tavaly óta két pályán, végig kiélezett küzdelmek vannak. Mivel mindig január első hétvégéjén tartjuk ezt a tornát, idén ez pénteki napra esett, így elég nehéz mozgósítani nemcsak a röplabdáséletre, hanem egyéb más rendezvényre is az embereket, de így is tizenhat csapat összejött, közel kétszáz sportolóval és vendéggel. Ennyi ideig játszani nem piskóta, kihívás a sportolóknak, a rendezőknek. Idén nem a megszokott két szettig, vagy negyven percig tartottak a mérkőzések, hanem három szettig, vagy hatvanöt percig. Egy csapat huszonnégy szettet játszott a torna folyamán, ezért a pihenőidők megnyúltak, de nem jelentősen. Az a tudat, hogy közel kétszáz embernek tudtunk olyan szórakozást, sportolást biztosítani büszkeséggel tölti el az embert. – mondta a főszervező.

A vasárnap reggelt nem csak a mindent eldöntő mérkőzés hangulata és a fáradtság uralta, hanem a köztünk élő legendák is bekapcsolódtak a tornára, hisz a férfi senior válogatott tagjai, Kotsis Attiláné Kincsesy Gabriella, a röplabda Halhatatlanok Csarnokának beiktatott tagja képviselték a legendás generációkat, illetve az 1998-as születésű női junior röplabda válogatott a jövő legendáit, akik egyébként a győztes Gépállat SC ellen a rendezvényt záró gálameccsen léptek pályára, s a Gépállat SC egy kétszettes meccsen 25:19, 25:23-as győzelmet aratott ellenük.
Továbbá más sportágak képviselői közül Martinek János olimpiai, világ- és Európa-bajnok öttusázó, Kozmann György olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok kenus, sportért felelős helyettes államtitkár is megtisztelték a nem mindennapi tornát. Utóbbiak Ludvig Zsolttal, a Magyar Röplabda Szövetség főtitkárával karöltve adták át a dobogón végző három csapatnak a díjakat, míg a hagyományoknak megfelelően díjazták a legjobb egyéni teljesítményeket, így a győztes csapatból a férfiaktól Oroszi Tamás, Király Ádámtól, a senior válogatott csapatkapitányától vehette át díját, a nőktől Gregor Helga lett a legjobb, akinek pedig Kotsis Attiláné adta át a trófeát. A legjobb érdieknek járó díjakat Laub Regina és Kocsis Bendegúz vehették át dr. Aradszki András, országgyűlési képviselőtől, energetikáért felelős államtitkártól, illetve Simó Károlytól, Érd alpolgármesterétől.

„Fontosnak tartjuk azt, hogy a professzionális röplabdázás teret hódítson Magyarországon, ehhez nagy szükség van az ilyen jellegű amatőr rendezvényekre is – jegyezte meg Ludvig Zsolt, a Magyar Röplabda Szövetség főtitkára, aki az idén fennállásának 70. évfordulóját ünneplő szervezet kapcsán megemlítette, hogy eljutottak egy olyan tízéves periódus végére, melyben összefoglalják ezen időszakot, s kiadnak egy almanachot is melyben a három már megjelent kötetet az elmúlt tíz év eseményeivel egészítik ki. Természetesen a válogatott események sora mellett centenáriumi programok is lesznek. A főtitkár elmondta, hogy a tervek szerint a női válogatott Európa-bajnoki selejtező mérkőzéseit Érden rendezik.

„Nem tudom megfogalmazni, azt mondanám, hogy eléggé – válaszolta Schmidt Andrea, a Gépállat SC játékosa arra a kérdésünkre, hogy mennyire fáradt, míg Müller Vilmos, a győztes csapat tagja elmondta, hogy mivel volt cseréjük végig tudta aludni az éjszakát, így „ő teljesen jól van”, de hozzátette, hogy rettenetesen fárasztó torna volt, végig koncentrálniuk kellett. Schmidt Andrea elmondta, mivel két cseréjük volt, ezért mindenkinek megadták a megfelelő pihenési időt. Schmidt Andrea egyébként már negyedszer, míg Müller Vilmos másodszor vett részt a tornán, csapatával, a Vilmos körtéivel tavaly második helyen zárt.