Szigorodtak az állattartás szabályai

Tilos ebet tartósan kikötve tartani 2016. január 1-jétől. Azonban helytelen az az értelmezés, mely szerint a kutyákat mostantól egyáltalán nem lehet láncon tartani.

Hasonló tartalmaink:

A kutya az ember barátja. Ennek ellenére sokan ma is egyszerű „jelzőrendszerként”, folyamatosan kikötve, vagy kennelbe zárva tartják ebüket. Azon körülmények részletes jogszabályi meghatározása, amik ahhoz szükségesek, hogy egy kutya jól szocializált, boldog, kiegyensúlyozott lényként élhessen, lehetetlen, hisz az igények egyedenként, fajtánként eltérőek. Éppen ezért az új rendelet előírásai egyfajta követendő irányt határoznak meg, segítve a felelős állattartási szokások kialakulását.

Böjtös Andrea, a Sirius Alapítvány elnöke elmondta, hogy az általa képviselt természetvédelmi egyesület ellenez mindenfajta láncra verést, ha azonban elkerülhetetlen a kikötés, úgy azt javasolja, a gazda vegye figyelembe az állat igényeit és komfortját.

Would you like to replay the video?

A jogszabálynak nem az a közvetlen, azonnali célja, hogy minden szabad tartásra alkalmatlan kutya végleg lekerüljön a láncról, de az igen, hogy ezután egy kutya se kerüljön tartósan láncra! Az állattartók kötelessége, hogy – bármely tartási mód esetében – biztosítsák a kutyájuk egyedi igényeinek megfelelő életkörülményeket, beleértve a rendszeres és megfelelően szervezett szabad mozgás lehetőségét is. Szintén a gazda felelőssége, hogy az eb szükségtelenül ne zavarja a lakóközösség életét, emellett kiemelten fontos az ember egészségének és testi épségének védelme! Egy összetett témáról van tehát szó, melyben az állat és az emberi környezet jogos igényeit is kielégítő feltételeket kell megteremteni.

Fontos tudni, hogy az, aki vét a vonatkozó rendelet előírásai ellen, nem követ el bűncselekményt, hiszen ezek alapvetően nem a Btk.-ba ütköző cselekedetek. Ha valaki egy az állat kíméletét nem biztosító módon, tartósan láncon tartott kutyán szeretne segíteni, akkor nem a rendőrséget, hanem a jegyzőt, illetve a hatósági állategészségügyi szolgálatot kell értesítenie. A kivizsgálást követően elsősorban a hibák, hiányosságok javítására kötelezhető az állat gazdája. Amennyiben ennek nem tesz eleget, akkor állatvédelmi bírságot szabhatnak ki rá, melynek alapösszege 15.000 forint.

Címkék