Nincs veszve semmi

A magyar női kézilabda válogatott az Érd Arénában fogadta Lengyelország legjobbjait az Európa-bajnoki selejtező 5. csoportjának negyedik fordulójában, ahol a mieink telt ház előtt 26–25-ös vereséget szenvedtek.

Ritka pillanat Érd életében, amikor a város központjában nem nagy a forgalom, de ezúttal vasárnap délután – kis túlzással – a fő utakon is végig lehetett volna sétálni, kivétel ez alól a Velencei út, amelynél viszont a szokottnál jóval nagyobb forgalom volt – hiszen meccsnap volt, egy Európa-bajnokságot érő meccs napja volt ez.

Másfél-két órával a meccs előtt már több nagyobb szurkolói csoport várta a beengedést az Érd Aréna kapuján, addig viszont még a „Lengyel magyar két jó barát” margójára a „riválisok” barátságosan fotózkodtak egymással.

A magyar válogatott 18 fős bő keretéből az idegenbeli meccshez hasonlóan ezúttal is Janurik Kinga és a védekezőspecialista-beálló Mészáros Rea maradtak ki a meccsre nevezett keretből.

A szokásos felvezetőműsor után jöttek a himnuszok, s milyen jó volt hallgatni több mint kétezer torokból a magyar himnuszt – mégis ezek érdekességét néhány a lengyel szektorban helyet foglaló szurkoló szolgáltatta, hiszen mind a lengyel, mind a magyar indulót is torkuk szakadtából, szívükre tett kezükkel énekelték, megerősítvén a „Lengyel magyar két jó barát” mondást.

Ahogy a szerdai koszalini meccsen, úgy az érdi találkozón is ugyanaz a kezdő lépett a pályára, így az első 20 percben Kisfaludy Anett is mind támadásban, mind védekezésben a pályán volt – lőtt is egy gólt, majd a félidő utolsó tíz percében helyét Szamoránsky Piroska vette át a támadásoknál – hiába, az érdi beállóra is ráfért a pihenő, hiszen a második félidőben komoly feladat várt rá.

Fotók: Boros Sándor

A mieink kezdték jobban a meccset, Zácsik Szandrára nem volt ellenszere a lengyel védekezésnek, már a szünetig négy gólt szerzett – csak Triscsuk Krisztina tudta megközelíteni őt három értékesített hétméteressel.

A mozgalmas első tizenhárom perc után – mely alatt már tizenhat gól esett – Kim Rasmussen csapata négygólos hátránya okán időt kért. Mi nem hallottuk, hogy mit mondott, de annyi biztos, hogy valamit nagyon jól kitalált, a lengyelek zárkóztak, majd a szünet előtt 16–13-nál a magyarok időkérése után némi meglepetésre a vendégek – a szünetben már hat gólnál járó – Kobylinska vezetésével 17–16-ra fordítottak.

A második félidőben aztán a kapuban Kiss Évát váltó Bíró Blanka rögtön egy büntető és egy ziccer védésével nyitott, ez pedig megalapozta a játékrész első tizenkét percét, mialatt a mieink Triscsuk és Szucsánszki góljaival az egygólos hátrányból négygólos előnyt kovácsoltak. Jött is az újabb Rasmussen-időkérés, amely ismét hasznosnak bizonyult vendég szempontból, a lengyelek dán kapitánya 22–18-as magyar vezetésnél tette le a zsűriasztalra a ’T’-betűt, amely után négy perc alatt egy 4–0-s sorozattal egyenlítettek. Ekkor már Klivinyi Kinga is beállt, de ezútttal nem úgy, mint az idegenbeli meccsen, pedig egy hétméterest harcolt ki, majd klubbéli csapattársának, Kisfaludy Anettnek játszotta be a labdát gyönyörűen, de a beálló lövését bravúrral védte Gawlik. Akkor volt néhány perc, amikor Klivinyi és Kisfaludy mellett korábbi érdiek, Schatzl Nadine, Kovács Anna és Triscsuk Krisztina is a pályán voltak, sőt, Szekeres Klára váltotta Klivinyit védekezésben – a nosztalgiához már csak Janurik Kinga hiányzott a kapuból.

Az utolsó tíz percet a hibák jellemezték, a mieink egy emberelőnyt is kihasználatlanul hagytak, és több labdát is vesztettek, mi több, Triscsuk Krisztina hat értékesített büntetője után a hetedik kimaradt… A nagyot küzdő lengyelek számukra a legjobbkor kerültek kétgólos előnybe, az utolsó két percben pedig a magyarok három támadásból sem tudták megszerezni az egyenlítő találatot, sőt, a lengyelek egy lerohanás után eldöntötték a két pont sorsát.

A magyar válogatottnak a döntetlen is elég lett volna, hogy biztosan kijusson a decemberi svédországi Európa-bajnokságra, de 26–25-ös hazai vereségével még mindig meg van az esélye a csoportelsőségre, hiszen az idegenbeli 27–24-es győzelem után a mieink mérlege kedvezőbb. A papírformának megfelelően, ha a hátralévő két fordulóban Finnország és Szlovákia csapatait legyőzik a magyarok, akkor az 5. számú csoport első helyén végeznek.

0313_kezilabda_5

Az érdi szurkolók megszokott helyükön – a dob és a kapu mögött.

Európa-bajnoki selejtező, 5. csoport, 4. forduló

MAGYARORSZÁG – LENGYELORSZÁG 25–26 (16–17)

MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Orbán Adrienn 2, Zácsik 4, KISFALUDY1, Szekeres, SZUCSÁNSZKI 6, Erdősi 2. Csere: Bíró (kapus), Kovács Anna 2 (1), Triscsuk 7 (6), Kovacsics 1, Szamoránsky P., Hornyák D., Lukács V., Schatzl, Klivinyi.

Szövetségi kapitányok: Elek Gábor, Ambros Martín

LENGYELORSZÁG: Gawlik – Zalewska 1, KOBYLINSKA 7, Byzdra 3 (1), Kulwinska 2, Gega 2 (1), Jochymek. Csere: Wysokinska (kapus), Stachowska, STASIAK 3, Siódmiak 2, Drabik, Kocela 2, KOLODZIEJSKA 3, Zych 1.

Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen

Érd, 2500 néző. Vezette: Kijauskaite, Zaliene (litvánok)

Az eredmény alakulása: 5. perc: 3–3. 13. p.: 10–6. 17. p.: 12–11. 27. p.: 16–13. 43. p. 22–18. 48. p.: 22–22. 54. p.: 23–25.

Kiállítások: 6, ill. 6 perc

Hétméteresek: 8/7, ill. 3/2

MESTERMÉRLEG:

Elek Gábor, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

Gratulálunk a lengyel csapatnak. Nem voltunk annyira feszesek ezen a meccsen, mint a kintin. Volt két rossz periódusunk mindkét félidőben, az első végén és a második közepén, akkor sok hibával játszottunk, ziccereket hibáztunk, lerohanásból kaptunk gólt, ez pedig egy ilyen mérkőzést el tud dönteni. Az első félidőben a védekezésünk volt gyengébb a vártnál, a másodikban pedig a támadásunk. Ez mindenképp elgondolkodató. Tragédia nem történt, szerettük volna mindkét meccsen megverni a lengyeleket, de így is ki fogunk jutni az Európa-bajnokságra. Ez is egy tanulság, hogy kint egy kicsit élesebbek tudtunk lenni, ez lehet, hogy mentális, motivációs hiba volt, de nem azt láttam, hogy a mentalitásunkkal lett volna a bajunk, hanem az, hogy abban a kétszer öt percben annyi hibát csináltunk, amit nem lett volna szabad. Az eltöltött másfél hétben egy jó mentalitású társasággal dolgozhattunk együtt, amibe sajnos benne van, hogy egy ilyen meccset nem nyer meg – még ha ez most borzasztóan fájó is. Szeretném, ha ebből nem csinálna senki tragédiát, mi biztosan nem fogunk. Megbeszéljük a meccs tapasztalatait Ambrosszal és Siti Beával, majd megpróbáljuk hasznosítani ezt a saját javunkra.

Kim Rasmussen, a lengyel válogatott szövetségi kapitánya:

Köszönjük a magyaroknak ezt a jó meccset, két jó kapitánya és remek szurkolói vannak. Két kulcsjátékosunk is hiányzott, ezért elbűvölt a teljesítményünk.  Meglepetést okoztunk, de nehéz volt a győzelem. Az igazi nehézség az volt, hogy két új és két jó kapitánya van a magyar csapatnak, mivel nem tudtuk, hogy a két kapitány milyen stílust képvisel, nehezebb volt készülni rájuk.