A presztízsmeccs letudva
A magyar női kézilabda válogatott az ÉRD Arénában zárta Európa-bajnoki selejtezőjét, miután az 5. számú csoport hatodik, utolsó fordulójában Finnországot fogadta és verte 44–13-ra, ezzel a csoport első helyezettjeként jutott ki a decemberi, svédországi kontinensviadalra.
A magyar keret az elmúlt időszakban alaposan megváltozott, 2015. november 10-én játszották az első találkozójukat a felek Finnországban, akkor a magyar csapatot a dániai világbajnokság után a szövetségi kapitányi posztról leköszönő Németh András vezette a magyarokat. Az akkori kapitányt egy ideiglenes megoldás követte, a Magyar Kézilabda Szövetség a Győri Audi ETO KC-t irányító Ambros Martínt és az FTC-Rail Cargo Hungaria trénerét, Elek Gábort nevezte ki hátralévő négy Eb-selejtező mérkőzésre.
A kapitányok alaposan átváltoztatták a keretet, a novemberi találkozóhoz képest nyolcan (!) nem voltak a keretben, igaz Korsós Dorina, Bódi Bernadett és Tomori Zsuzsanna sérülés miatt, valamint Szamoránsky Piroska várandósság miatt nem a válogatott tagja. A többi négy játékosnak, Bulath Anitának, Mayer Szabinának, Planéta Szimonettának, illetve Kovacsicz Mónikának nem szavaztak bizalmat. Megjegyzendő, hogy a novemberi keretben az ÉRD csapatának csupán egy játékosa volt a bő keretben, de Janurik Kingát végül nem vetette be Németh András, míg a váltás után Kisfaludy Anett és Klivinyi Kinga is bekerült.
A finneknél is nagy volt a játékosmozgás a válogatottban, a novemberi meccsen hét gólig jutó Pamela Degerman mellett még öt változás volt a keretben.
Az ideiglenes szövetségi kapitányi pozíció viszont a finnek elleni meccsel ért véget, hiszen Martínt és Eleket a lengyelek eddigi kapitánya, Kim Rasmussen váltja a kispadon.
A magyar női kézilabda válogatott már a szerdai Szlovákia elleni idegenbeli, 32–23-as sikerével biztosan kijutott az Európa-bajnokságra, ám a lengyelek időközben legyőzték a szlovákokat, így a mostani találkozón a gólarány sem volt mindegy, Szucsánszki Zitáéknak a csoportelsőséghez öt góllal kellett nyerniük, ez pedig már a tizedik percben megvolt, amikor 5–0 volt az állás.
A mieink keretéből ezúttal a kapus, Kiss Éva, illetve a jobbátlövő, Hornyák Dóra maradt ki, helyükre az MTK beállója, Dakos Noémi és a váci kapus, Bíró Blanka került.
Ha van jó kezdés, akkor ez még azt is felülmúlja, hiszen az első hét magyar gólra nem volt válasza a skandinávoknak, akik ekkor már kétszer is időt kértek. Janurik Kinga első gólját a 16. percben kapta, amikor Hilli volt eredményes, de négy perccel később, a 19. percben már 12–1-re (!) vezetett a magyar csapat, amely a félidő felénél sort cserélt.
Nem volt semmiféle nyomás, semmi aggodalom, helyette a dinamika és a szórakoztatás dominált. A félidő kétharmadánál már el kellett kezdeni kutatni, hogy melyik volt a magyar csapat eddigi legnagyobb győzelme, mert úgy nézett ki, hogy meg lesz döntve. A szünetre tizenhat gólos magyar előnnyel, 21–5-tel vonultak a csapatok.
A második játékrészben Janurik Kinga helyét Bíró Blanka vette át, bár tulajdonképpen mi hiányoltuk, hogy mikor áll be egy mezőnyjátékos, mert valószínűleg ő is kimagasló százalékkal védett volna, merthogy a finn lövések erőtlenek és pontatlanok voltak. A mieink pedig végig koncentráltak és látható volt, hogy élvezték a levezetőedzést, merthogy a bajnoki szezon után, de még a nyári pihenő előtt túl kellett lenni ezen a találkozón.
Az 51. percben Klivinyi Kinga góljával már harminc (!) volt közte, 38–8. A magyar csapat egy presztízsmeccset játszott, amelyet végül 44–13-ra nyert meg. Janurik Kinga tizenkét védést mutatott be egy félidő alatt, míg Klivinyi Kinga nagyjából harminc perc játék alatt négy gólt lőtt öt lövésből, Kisfaludy Anett egyszer volt eredményes.
NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
5. CSOPORT, 6. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–FINNORSZÁG 44–13 (21–5)
Érd Aréna, 1200 néző. Vezette: Alijev, Aghakisijev (azeriek)
MAGYARORSZÁG: JANURIK – LUKÁCS V. 6, Kovács Anna 5 (1), Szucsánszki 3, Kisfaludy 1, Zácsik 4, Schatzl 2. Csere: BÍRÓ (kapus), Szekeres 1, KOVACSICS 5 (1), Orbán Adrienn 4, Mészáros R., Klivinyi 4, Erdősi 3, TRISCSUK 4 (1), Dakos 2. Szövetségi kapitány: Ambros Martín, Elek Gábor
FINNORSZÁG: Koskinen – Näräkkä, Lillqvist, Hilli 2, CAINBERG 5, Genberg, A. LINDHOLM 3.Csere: Back (kapus), Holopainen 1, A. Roos, Väyrynen, Kulju 1, Harri, Rehnberg 1, Lassinharju, Pettersson. Szövetségi kapitány: Jan Hagman
Az eredmény alakulása: 12. perc: 7–0. 19. p.: 12–1. 25. p.: 16–5. 39. p.: 29–7. 52. p.: 39–9.
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. –
MESTERMÉRLEG
Ambros Martín: – Csodálatos befejezése volt ez a meccs a válogatottbeli munkánknak. Tudtuk, hogy megnyerjük a meccset. Azon voltunk, hogy a lányok élvezzék a játékot és kiszolgáljuk a szurkolókat, mindenki jól érezze magát. Örülünk, hogy sikerült megnyerni a csoportot.
Jan Hagman: – Magyarország a világ legjobbjai közé tartozik, mi minden percben harcoltunk, de a magyarok ezúttal túl jók voltak hozzánk képest. Sok sikert kívánunk nekik a jövőben. Nekünk ez a kvalifikációs sorozat remek fejlődési lehetőség volt, folytatjuk a munkát.
Korábban játszották:
Az 5. számú csoportban:
Lengyelország – Szlovákia 28–25
2. csoport:
Ugyan már mindegy volt a szerb válogatottnak, hogy mit játszik, mert a magyarokhoz hasonlóan már a hétközi fordulóban kijutott a decemberi kontinensviadalra, ám a mieinkhez hasonlóan a déli szomszédnak is le kellett játszania meccsét. Az ÉRD jobbszélsője, Katarina Krpezs-Slezák csapatkapitánya volt válogatottjának, melyben ismét hétszer volt eredményes.
Szerbia – Olaszország 36–18 (21–10)
Legjobb dobók: Krpezs-Slezák 7, Djokovics, Obradovics, Zsivkovics 5–5, ill. Gheorghe 6, Fanton 3.
Montenegró még csütörtökön 27–21-re legyőzte Macedóniát, amellyel eldőlt, hogy Andjela Bulatovicsék is kijutottak az Eb-re, hiszen a 4. csoportban a horvátok mögött állnak, s ugyan még hátravan egy szlovénok elleni hazai meccs, ha ott kikapnak, akkor legjobb csoportharmadikként lesznek ott Svédországban.
AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG MEZŐNYE:
MAGYARORSZÁG, Svédország (házigazda), Norvégia, Románia, Szerbia, Csehország, Hollandia, Spanyolország, Montenegró, Horvátország, Lengyelország, Oroszország, Dánia, Franciaország, Németország, valamint Fehéroroszország vagy Szlovénia
A svédországi Európa-bajnokság sorsolását június 10-én tartják Göteborgban.
Fotók: MKSZ/Kovács Anikó