Megvan az első kieső

A Franciaországban rendezett labdarúgó Európa-bajnokság június 16-i, csütörtöki játéknapján, a második fordulóban már megszületett az első kieső, amely biztosan nem jut tovább csoportjából.

Három, a maga nemében különleges meccset tartogatott a kontinensviadal, merthogy az idei tornán még egyik csapat sem fordított hátrányból, ez az angoloknak Wales ellen jött össze, aztán a C-csoportból Ukrajna már biztosan nem juthat tovább, hiszen simán, 2–0-ra kikapott Észak-Írországtól, s mivel a németek gól nélküli döntetlent játszottak a lengyelekkel, ezért keleti szomszédaink a harmadik fordulóban búcsúznak a viadaltól. Utóbbi találkozó az első meccs az Eb-n, ahol nem született gól.

A sehová nem vezető angol rohamok. Nagyjából az Oroszország elleni, első fordulóbeli meccsen is lehetett látni, hogy hiába támadnak az angolok, akcióik ritkán mutatkoznak meg gólokban. Ezzel szemben Gareth Bale, a spanyol Real Madrid klasszisa nagyjából 35 méterről lőtt egy szabadrúgásgólt, amellyel Wales 1–0-s előnnyel vonult szünetre. A második játékrészre két helyen változtatott csapatában Roy Hodgson, angol kapitány, az angol pontvadászat (Premier League) gólkirályát, Harry Kane-t a gólkirályi cím harmadik helyén végző Jamie Vardy váltotta, míg a szélső, Raheem Sterling helyett Daniel Sturridge állt be. Mindketten jó cserének bizonyultak, hiszen az 56. percben Vardy egyenlített egy védelmi hiba után, majd a sok akcióból csak a 92. percben talált be Daniel Sturridge, amely győzelmet ért az angoloknak.

B-CSOPORT, 2. FORDULÓ

ANGLIA–WALES 2–1 (0–1)

Lens. V: Brych (német)

ANGLIA: Hart – Walker, G. Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (Rashford, 73.), Kane (Vardy, a szünetben), Sterling (Sturridge, a szünetben). Szövetségi kapitány: Roy Hodgson

WALES: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, N. Taylor – Ramsey, Ledley (Edwards, 67.), Allen – Robson-Kanu (J. Williams, 72.), Bale. Szövetségi kapitány: Chris Coleman

Gólszerző: Vardy (56.), Sturridge (92.), ill. Bale (42.)

Kilátástalan játék, kiesés. Noha az első fordulóban Ukrajna remekül, látványosan játszott a világbajnoki címvédő németek ellen, a második körre semmi sem maradt ebből. Keleti szomszédaink nem jutottak helyzetig sem Észak-Írország ellen, igaz utóbbinak sem voltak akciói. A második játékrészben azonban kihagyott az ukrán védelem, ezt kihasználva Gareth McAuley fejelt a kapuba, 0–1.

Az 56. percben a lyoni esőt jégeső váltotta fel, ami miatt a játékvezető kényszerszünetet rendelt el. Ez idő alatt nem sikerült megbeszélni az ukránoknak, mit tegyenek a folytatásban, s rendkívül tanácstalanul játszottak. Aztán a 96. percben McGinn végleg megpecsételte az ukrán reményeket, s a 2–0-s győzelemmel az északírek nagyot léptek a csoportból való továbbjutás felé.

C-CSOPORT, 2. FORDULÓ

UKRAJNA–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 0–2 (0–0)

Lyon. Vezette: Královec (cseh)

Ukrajna: Pjatov – Fedeckij, Hacseridi, Rakickij, Sevcsuk – Szidorcsuk (Harmas, 75.), Sztepanenko – Jarmolenko, Kovalenko (Zincsenko, 83.), Konopljanka – Szeleznyov (Zozulja, 69.). Szövetségi kapitány: Mihajlo Fomenko

Észak-Írország: McGovern – A. Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans – Ward (McGinn, 67.), C. Evans (McNair, 89.), S. Davis, Norwood, Dallas – Washington (Magennis, 83.). Szövetségi kapitány: Michael O’Neill

Gólszerző: McAuley (49.), McGinn (96.)

Szenvedős döntetlen. Ahhoz képest, hogy a világbajnoki címvédő németek játszottak Lengyelországgal, nyoma sem volt annak, hogy Joachim Löw csapata lenne épp a világ legjobbja. Az első félidő a csoport másik meccséhez hasonlóan csak helyzetecskéket tartogatott, említésre méltó akciót nem. A második 45 perc már valamivel jobb volt, de itt sem volt túl sok akció, a németek ugyan nagyon nyomtak és próbálkoztak, de nem sikerült megszerezniük a győzelmet jelentő találatot. Megszületett az Európa-bajnokság első gól nélküli döntetlenje, amely egyébként mindkét csapatnak kedvező eredmény a továbbjutást illetően.

NÉMETORSZÁG–LENGYELORSZÁG 0–0

Stade de France. Vezette: Kuipers (holland)

NÉMETORSZÁG: Neuer – Höwedes, J. Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Th. Müller, Özil, Draxler (Gomez, 71.) – Götze (Schürrle, 66.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw

LENGYELORSZÁG: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Kapustka, 80.), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 76.), Grosicki (Peszko, 87.) – Milik, Lewandowski. Szövetségi kapitány: Adam Nawalka