Hosszú Katinka az első duplázó az olimpián

0809_olimpiaA bődületes világcsúccsal a 400 méteres női vegyesúszást megnyerő Hosszú Katinka a párbajtőröző Szász Emese egyéni aranya után megszerezte egymaga második, a magyar delegáció harmadik aranyérmét a Rio de Janeirói- ötkarikás játékokon.

ÚSZÁS

Hosszú Katinka nem csügged, s a 400 vegyesen felállított világrekordja után egy nappal már a 100 méter háton volt érdekelt, ahol a fináléba második legjobb idővel jutott be. Ötven méter után még csak hatodikként fordult, de parádés hajrával 58.45-ös idővel országos csúcsot úszva szerezte meg a magyar küldöttség harmadik érmét, a harmadik aranyat!

Érdekesség, hogy korábban, az 1992-es barcelonai nyári játékokon Egerszegi Krisztina tudta egyszerre megnyerni a 400 vegyest és a 100 hátot is, akkor még 200 háton is diadalmaskodott a már Érden élő világklasszis úszónő, aki a hazai sportélet legeredményesebb egyéni olimpikonja öt bajnoki címmel.

Női 100 m hát:

1. Hosszú Katinka (Magyarország) – 0:58.45

2. Kathleen Baker (Egyesült Államok) – 0:58.75

3. Kylie Masse (Kanada) – 0:58.76

A többi magyar úszó közül Kenderesi Tamás alkotta a legkiemelkedőbb szereplést, hiszen a 200 méteres pillangó előfutamában és középdöntőjében is megelőzte a már tizenkilenc olimpiai aranyérmet szerző amerikai Michael Phelpset, s legjobb idővel jutott a döntőbe, ahova még Cseh László a harmadik legjobb idővel került be.

Női 200 vegyesen a fináléba másodikként jutott be Hosszú Katinka, míg Jakabos Zsuzsanna épphogy lemaradt a döntőről, hiszen kilencedik lett. 200 méter gyorson Verrasztó Evelyn 21., a fiatal tehetség, Késely Ajna 18. helyen zárt.

CSELGÁNCS

Karakas Hedvig a női dzsudokák 57 kilogrammos súlycsoportjában, Ungvároi Miklós a férfiak 73 kilogrammos számában volt érdekelt.

Karakasnak jól indult az olimpia, hiszen türkmén ellenfelét ipponnal, kanadai riválisát intéssel búcsúztatta, majd az egyébként végső győztes brazil Rafaela Silva ellen kapott ki, s került a vigaszágra, ahol egy tavjani cselgáncsozótól szenvedett vereséget és a hetedik helyen zárt. Érdekesség, hogy a brazil Rafaela Silva szerezte a hazaiak első aranyérmét a riói olimpián, s Csernoviczki Éva (48 kg) után egy újabb magyart a végső győztes búcsúztatott.

Ungvári Miklósnak is volt miért izgulnia, hiszen első meccsén a portugál ellenfelét vazaarival, második találkozóján a holland Dex Elmontot néhány másodperccel a vége előtt ipponnal győzte le, a negyeddöntőben viszont kikapott az azeri Rustam Orujovtól, így vigaszágra került. Itt intéssel bizonyult jobbnak az amerikai Nicholas Delpopolónál, de a bronzmeccsen belga ellenfele ipponnal nyert és Ungvári az ötödik helyen zárt.

VÍZILABDA

A magyar férfi vízilabda-válogatott az elmúlt években egyeduralkodó szerbek elleni 13–13-as döntetlen után a csoportkör második fordulójában Ausztrália ellen találkozott. A Benedek Tibor vezette magyar csapat bíztatóan kezdett, 6–4-re is ellépett, de a harmadik negyedben az ausztrálok ledolgozták hátrányukat, s a magyar csapat 9–9-es döntetlennel végzett. A férfi vízilabda-tornán a két hatos csoportból az első négy-négy helyezett jut tovább, majd a negyeddöntőben a csoportelsők a negyedikekkel, a másodikak a harmadikakkal csapnak össze a négy közé jutásért.

A-csoport

Magyarország–Ausztrália 9–9 (4–3, 2–2, 1–3, 2–1)

Szerbia–Görögország 9–9 (1–2, 0–2, 4–3, 4–2)

Japán–Brazília 8–16 (2–5, 1–3, 4–4, 1–4)

B-csoport

Olaszország–Franciaország 11–8 (4–3, 4–1, 1–2, 2–2)

Egyesült Államok–Spanyolország 9–10 (2–4, 3–1, 2–3, 2–2)

Horvátország–Montenegró 8–7 (2–2, 2–1, 1–2, 3–2)

VÍVÁS

A mindössze 21 éves, első olimpiáján résztvevő női kardvívónk, Márton Anna a második fordulóban kapcsolódott be a mezőny küzdelmeibe, ahol a venezuelai Alejandra Benítezt 15:14-re győzte le, majd a nyolcaddöntőben a francia Manon Brunettől 15:12-re kapott ki.

SPORTLÖVÉSZET

A rutinos sportlövőnk, Sidi Péter már ötödik olimpiáján állt lőállásba ahol első versenyszámaként légpuskában vett részt, s döntőbe is jutott, ahol eddigi legjobb ötkarikás eredményét elérve az ötödik helyen zárt. A fiatal újonc, Péni István nem jutott a fináléba, a 13. helyet szerezte meg.

ÖKÖVÍVÁS

Miután Bacskai Balázs egyhangú pontozással 3:0-ra kikapott a francia Souleymane Cissokhotól csak Harcsa Zoltán volt érdekelt az ökölvívóknál magyar részről. A 75 kilósoknál ringbe lépő magyar ökölvívó türkmén ellenfelét megosztott pontozással, 2:1-re verte, így bejutott a legjobb tizenhat közé, ahol a kubai világbajnok, López lesz az ellenfele.

VITORLÁZÁS

A vitorlázóknál négy magyar is érdekelt volt, a napi helyezésekben a hatodik olimpiáján résztvevő szörföző, Gádorfalvi Áron RSX kategóriában 30., 28., 29. lett, Laser hajóosztályban Vadnai Benjámin 9. és 44., a nőknél a Laser Radial osztályban Érdi Mária 21. és 23., a női szörfözőknél Cholnoky Sára 22., 14. és 21. lett.

KÉZILABDA

A női kézilabda tornán a második fordulót rendezték, az ÉRD védekezőspecialista-irányítójával kiálló montenegrói válogatott óriási meglepetésre 27–25-re kikapott Angolától. A montenegróiak korábban 25–19-re kaptak ki Spanyolországtól, így csak az ötödik helyen állnak hatosukban.

A női és férfi kézilabda tornán is 12-12 csapat vesz részt két-két hatos csoportra osztva, ahonnan az első négy-négy helyezett jut tovább.

TENISZ

A világelső férfi teniszező, a szerb Novak Djokovics azt követően, hogy egyesben a spanyol Juan Martin del Potrótól két szettben 7:6, 7:6-ra kikapott, majd párosban oldalán Nenad Zimonjiccsal kikapott a brazil Marcelo Melo, Bruno Soares kettőstől 6:4, 6:4-re.

Fotó: Magyar úszószövetség – magyar úszóválogatott facebook oldala