Osztották az észt(eket)

3:1-re nyert a magyar női röplabda-válogatott Észtország ellen az Európa-bajnoki selejtező C-csoportjának első fordulójában. A 2017-es azeri, grúz közös rendezésű Európa-bajnokságra való kvalifikáció első állomásának az ÉRD Aréna ad otthont, ahol három napon keresztül hat mérkőzést bonyolítanak le. A csoportgyőztes automatikus indulója a jövő évi kontinensviadalnak, míg a második helyezett pótselejtezőt vív az E-csoport másodikjával (Bulgária, Románia, Montenegró, Svájc). A szeptember 16-i játéknap másik meccsén Lengyelország könnyedén, 3:0-ra győzte le Finnországot.

Magabiztosan kezdett a magyar válogatott, ugyan az első labdameneteknél még nem ültek a blokkok, s az észtek két ponttal elléptek, de aztán beindult a gépezet, Horváth Dóra gyilkos ütéseinek és Dobi Edina pazar blokkmunkájának köszönhetően 5:4-es észt vezetés után a mieink az első technikai szünetben már hárommal mentek. Ez után Szakmáry Gréta és Liliom Rita is megmutatta, mekkora erővel tud ütni, s hiába kért időt 14:9-nél Marko Mett, észt kapitány, a második technikai szünetre már hat volt közte (16:10). Jan de Brandt nem sokkal később Tálas Zsuzsannát, Villám Lillát és Bleciher Rékát is pályára küldte, s a mieink biztosan, hat ponttal hozták az első szettet (25:19).

IMG_1507

A meccs legjobbjának választott, 22 pontig jutó Horváth Dóra nem csak pontjaival, hanem blokkjaival és fogadásaival is kivette a részét a sikerből.

A második játszma hullámzó volt, az elején az észtek a meccsen először két ponttal is vezettek egy labdamenet erejéig, ám az első szünetben már Jan de Brandt lányainál volt az előny. Sőt, a második technikai szünetben négy volt közte. Ezt követően úgy tűnt, a második szett simább lesz, mint az első, de 22:16-ról 23:22-re zárkóztak az észtek, ám a mieink szövetségi kapitánya két időkéréssel helyreigazította övéit, s 25:22-vel Liliom Ritáék lezárták a szettet.

A harmadik felvonás izzasztóbb volt, az észtek többpontos előnyt építettek ki, az első szünetben öttel mentek (3:8). A mieink ugyan jól folytatták, de az észtek első tizenhat pontjára csak kilencsszer válaszoltak a magyarok. A lányokon érezhető volt, hogy mintha kihagyott volna a koncentráció – inkább nem idézzük be egy-egy rontott pont után a lányok véleményformálását –, s a rontott pontokon nehezen léptek túl a mieink, akik egy időre visszanyerték figyelmüket, de az észtek 25:16-os szettgyőzelmükkel visszahozták győzelmi esélyeiket.

A röplabda egy olyan különleges sportág, hogy egy-egy játékrész után a csapatok tiszta lappal (és fejjel) folytatják, még ha az eredményjelző nem is feltétlenül erről árulkodik…

Ez a negyedik játékrész elején kristálytisztán látszott, amikor a mieink 9:2-re léptek meg – az előző játszma eredményének nyoma sem volt a csapaton. Ez után sem. Látva az eredményt és a játék minden elemében remeklő mieinket csak egy igen komoly részeredményt írunk ide: 22:7 (!). A vége 25:11 lett, a magyar válogatott győzelemmel kezdte az Európa-bajnoki selejtezőt.

A magyar-észt mérkőzés előtt az újjáépülő lengyel csapat remekül kezdett, a finneknek szinte momentumuk sem volt, mégis, a semmiből egyre is feljöttek, de nem termett nekik babér (25:19). A második játszma sem volt a kiélezettség mintaképe (25:16), viszont – mint utóbb kiderült – az utolsó játszma szoros lett, a skandinávok megizzasztották a lengyeleket, akik ennek ellenére 25:21-re hozták a győzelmet jelentő játszmájukat.

Szeptember 17-én, 16 órától Lengyelország Észtországgal, 18.30-tól Magyarország Finnországgal csap össze.

Szeptember 18-án, szintén 16 órától a finnek az észtekkel, 18.30-tól pedig a mieink a lengyelekkel játszanak.

Röplabda, Európa-bajnoki selejtező

MAGYARORSZÁG–ÉSZTORSZÁG 3:1 (19, 22, –16, 11)

ÉRD Aréna, 500 néző. Vezette: Schimpl, Dobrev (szlovén, bolgár)

MAGYARORSZÁG: Szakmáry 10, Liliom 16, Nagy E. 3, Horváth D. 22, Kötél Zs. 2, Dobi 13. Csere: Molcsányi (liberó), Tálas 2, Villám L. 1, Bleicher,

Szövetségi kapitány: Jan de Brandt

ÉSZTORSZÁG: Monnakmäe 1, N. Peit 6, Hollas 1, Laak, Ennok, Kullerkann 10. Csere: Nolvak (liberó), Bahmatsev, E. Peit 4, Milen 3.

Szövetségi kapitány: Marko Mett

Az eredmény alakulása: I. játszma: 4:5, 8:5, 11:8, 16:10, 19:13, 23:16. 25:19. II. játszma: 2:4, 8:6, 12:9, 16:12, 19:15, 22:16, 23:22, 25:22. III. játszma: 2:5, 3:8, 9:16, 11:19, 16:21, 16:25. IV. játszma: 3:0, 8:2, 12:6, 20:6, 25:11.