Érd Kupa: kapu a Világjátékokra

Kétnapos viadalt tartott január 13-án és 14-én a Batthyány Sportiskolai Általános Iskolában az Érdi Spartacus SC, amely előbb a Lakatos Gábor emlékére rendezett birkózóversenyt, majd másnap a Világjátékokra való kijutásért tartotta az Agroforrás Kupa szumóversenyt. A birkózók versenyét T. Mészáros András, Érd Megyei Jogú Város polgármestere és dr. Aradszki András országgyűlési képviselő nyitotta meg szombaton.

391 induló előtt nyitotta meg a birkózók versenyét az Érd Kupán T. Mészáros András, Érd Megyei Jogú Város polgármestere és dr. Aradszki András országgyűlési képviselő. Az öt szőnyegen tartott viadalon kilenc korcsoportban zajlottak a küzdelmek.

A házigazda egyesület a legkisebbeknél, azaz a gyermekeknél két bronzérmet és egy ötödik helyet szerzett, miután Viklárik Dominik (23 kg) és Surin Nimród (42 kg) is harmadik, Szenica Emma (35 kg) pedig pontszerző helyen zárt. A diák II-es csoportban Jakab Dániel (38 kg) ezüst-, Bori Richárd (23 kg) és Narancsik Bence (29 kg) bronzérmes lett, míg Szenica Nimród (32 kg) és Gazsi Blanka (42 kg) ötödik helyen végzett. A diák egyes korosztályban Gyenes Bence (54 kg) ötödikként, Virlics Marcell (63 kg) harmadikként végzett.

A lányok ugyanebben a korosztályban mindhárom éremből hoztak egyet-egyet, Kaszás Lilla 46 kilóban lett első, testvére, Elza 40 kilóban második, míg Baljer Kitti harmadik. A serdülők sem unatkoztak: Nagy Gergely (85 kg) ezüst-, Sipos Alex (62 kg) bronzérmet szerzett, míg Madarassy Zoltán (52 kg) pontszerző helyen végzett, valamint a lányoknál az ötven kilós Baljer Roxána a dobogó legalsó fokára állhatott.

A kadetek versenye négy aranyat hozott a Spartacusnak: Sipos Boglárka 53 kilogrammban, Mezei Dominik 71-ben, Mezei Patrik 80-ban, Végh Artúr pedig 92 kilóban nem talált legyőzőre, míg a 110 kilós Varga Dániel bronzérmet szerzett. A junior korosztály öt érmet hozott: Nagy Krisztián (55 kg), Végh Richárd (87 kg) és Tamás Patrik (130 kg) is győzött, Pataki Sámuelt pedig csak Végh Richárd előzte meg, míg Berta Mike (67 kg) bronzérmet szerzett. A csapatversenyben az érdiek az ESMTK mögött és a Vasas előtt második helyen végeztek, míg a legeredményesebb hazai versenyző Mezei Dominik lett.

A szumósok versenyében a gyermek, az U12-es, az U14-es, az U16-os, az U18-as, az U21-es és a felnőtt mezőny, valamint az open kategória résztvevői mérték össze tudásukat.

A több nemzetet felvonultató viadalra az ukránok több mint száz fővel érkeztek, emellett orosz, olasz, német, észt, lengyel és norvég versenyzők is dohióra léptek. A versenyen jelen volt az Európai Szumó Szövetség elnöke, a lengyel Dariusz Rozum és főtitkára, az észt Riho Ranikmaa, Ancsin László, a magyar sportági szövetség elnöke, az európai szervezet aleknöke, valamint az országos szövetségek elöljárói is.

A Világjátékokra való kvalifikáció egyik állomásaként szolgáló versenyen 440 kategóriában hirdettek győztest. Az érdiek összesen 34 érmet tartottak otthon. Jakab Roland (gyermek, 25 kg), Gazsi Máté (U12 és U14, 45), Finta Patrik (U12, 50), Gyenes Bence (U12, 55), Kaszás Elza (U12, 45 és U14, 40), Jakab Dániel (U14, 40), Kaszás Lilla (U14, 45), Baljer Roxána (U16, 50), Végh Richárd (U18, 90), Tamás Patrik (U18, +100) és Kovács Bence (U21, 60) is győzött.

Emellett ezüstérmet szerzett Narancsik Levente (gyermek, 25), Gazsi Blanka (gyermek, 45), Narancsik Bence (U12, 35), Gazsi Blanka (U12, 45),  Baljer Kitti (U14, 40), Sipos Boglárka (U18, 50) és Délceg József (U21, Open). A dobogó legalsó fokára tizenkét érdi is felállhatott: Gazsi Nóra (gyermek, 25 kg) Jakab Dániel (U12, 40), Hegedűs Nagy Bence (U12 és U14, 50), Baljer Kitti (U12, 45), Gyenes Bence (U14, 55), Sipos Alex (U14, 65), Kovács Dávid (U14, 65), Baljer Roxána (U14, 50), Varga Dániel (U18, 100), Délceg József ( U21 és felnőtt 85), Varga Dániel (U21, 100) valamint Berta Mike (felnőtt, 70). A dobogósok mellett még kilenc ötödik, pontszerző helyet szereztek a házigazda egyesület versenyzői.

(Fotók: Boros Sándor)