A viharkárokat is megelőzhetjük!
Az utóbbi időszakban Magyarországon átvonuló egyre intenzívebb erősségű viharok jelentős anyagi károkat okoznak az épített környezetben és sok feladatot adnak a katasztrófavédelmi szerveknek. Az Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltség több pontban foglalta össze, mire figyeljünk, hogyan kerüljük el a baleseteket.
A hirtelen nagy mennyiségben lehulló csapadék, leginkább ott veszélyezteti a lakosságot, ahol nem kellő gondossággal ápolják környezetüket – árkok, csapadékvíz átereszek, aknák gondozatlansága hordalékkal telítettsége. Sok gondot okoz a viharos szél azokon a helyeken, ahol az épületek tetőszerkezetén lévő héjazat (borítás) nem kerül kellően rögzítésre, illetve annak meglazulásakor a karbantartás nincs elvégezve, továbbá a rossz szerkezetű kémény ledőlése és az ingatlanok héjazatán elmozdult cserepek lecsúszása is okozhat balesetet.
Több ízben vonulnak a tűzoltók olyan esetekhez, amikor a magasra nőt faágak a villanyvezetéket szinte körbe növik és a viharos szél a faágakkal együtt tépi a villanyvezetéket is, melynek földre kerülése baleset-, élet-, és tűzveszélyes. Az elektromos szolgáltatók igyekeznek az utcáról látható és elérhető ilyen ágakat eltávolítani, de nem minden esetben jutnak be az ingatlanok kertjébe, annak érdekében, hogy a vezetékszakítást megelőzzék.
Az ingatlanok kertjében, udvarában a kiöregedett – sokszor levéltelen, hajtás nélküli – fák kivágásáról gondoskodni kell, mert egy-egy szélvihar esetén a kiszáradt lehulló faágak, esetenként a földből kiforduló, kidőlő fák is okozhatnak az emberéletben, illetve a járművek, ingatlanok állapotában is komoly károkat.
Az Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltség szeretné felhívni a lakosság figyelmét a vízkárok elkerülésének érdekében az alábbi teendőkre:
- Vízelvezető árkok, csatornák tisztán tartása, rendszeres karbantartása,
- pincék, garázsok előtti aknák vízelvezetők hordalékmentesítése, tisztán tartása, javasolt vízgyűjtő zsomp (a vízgyűjtőben kialakított kis mélyedés) kialakítása és jó szolgálatot tehet egy zsomp szivattyú is,
- hibás tetőszerkezetek – rögzítetlen palák, tetőfedő lemezek – javítása, rögzítése,
- tető héjazatán elmozdult cserép helyreigazítása, rögzítése,
- vezetékekbe – villanyvezeték – benőtt faágak eltávolítás, metszése,
- fák ültetésénél figyelembe kell venni a fák növekedését, az épülethez, vezetékekhez való távolság felmérésével,
- öreg, kiszárad fák kivágatása,
- utcaszintnél mélyebben fekvő ingatlanok kapubejáróiban vízelvezető padka kiépítése az elöntés ellen
(archív fotó)