A férfiak kikaptak, a nők nyertek!

A magyar férfi röplabda-válogatott háromszettes vereséget szenvedett Fehéroroszországtól az Ezüst Európa Liga záró fordulójában, az ÉRD Arénában, míg a női válogatott fordulatos meccset játszott Finnországgal, amelyet öt szettben múlt felül!

Nem tudott visszavágni Fehéroroszországnak a magyar férfi röplabda-válogatott, amely az ÉRD Arénában zárta az Európa Liga ezüst csoportjának küzdelmeit. A nemzeti csapatot nemrégiben átvevő román szakvezető, Bogdan Tanase fiai a néhány héttel ezelőtti, idegenbeli háromszettes vereséget követően hazai pályán nehezen tudták tartani a lépést, hiszen már a nyitó szettben 15:5-re lépett meg a belorusz együttes, amely simán hozta az első játékrészt (25:16).

A másodikban pedig továbbra sem sikerült felvenni az ellenfél ritmusát a magyaroknak, akik mellett a szerencse sem állt, a rendre a hálóba nyitó vendégek ezekből a helyzetekből mindig jól jöttek ki, s fölényüket egyértelműsítve tizenhárom ponttal hozták a második játszmát (25:12).

A harmadik felvonásban sem változott a játék képe, a fehéroroszok hamar rövidre zárták a mérkőzést, miután rögtön 8:4-re léptek el, innen pedig csak nőtt a különbség. A magyarok az utolsó játszmát nyolc ponttal vesztették el, s egy Albánia elleni ötszettes győzelemmel, illetve öt vereséggel végeztek az Európa Liga ezüst divíziójában.

A mérkőzés legérdtékesebb játékosának Alekszej Kurasht választották meg.

A női válogatott kispadjára nemrég visszatérő Jan de Brandt az Arany Európa Liga csoportkörében amolyan gyakorlásként szerepelt, hiszen az eredményektől függetlenül biztos résztvevője a Papp László Budapest Sportarénában rendezett négyes döntőnek, ennek ellenére a két éve a sorozatot megnyerő magyarok presztízskérdést csináltak a csoportot jelenleg vezető finnek elleni meccsből, akiktől idegenben, Tampereben 3:1-re kikaptak Jan de Brandt lányai.

Az első játszma is kiegyenlített küzdelmet hozott – legalábbis az elején, hiszen a magyarok ugyan még 8:7-es hátrányban voltak, de ezt meg tudták fordítani, s a játékrész hajrájában már 21:18-ra vezettek, az első szettet pedig öt ponttal nyerték (25:20).

A második úgy indult, ahogy az első befejeződött, s a mieink már az elején elléptek, de a skandinávok szinte a sírból hozták vissza a szettet, amikor a 16:10-es, majd 21:15-ös hátrányt is ledolgozták. Hiába volt Sándor Renátáéknak két szettlabdája is, ezzel nem tudtak élni, ellenben a finnek igen, akik fordítottak és 27:25-ös játszmasikerükkel egyenlítettek.

A harmadik játszma is fordulatokkal volt tarkítva, hol a mieink, hol a vendégek vezettek, de amíg a magyarok egy-két, addig Tapio Kangasniemi finn szövetségi kapitány lányai három-négypontos különbséget is hozzáraktak, így volt ez a végjátékban is, s 25:21-re hozták a szettet, amellyel már vezettek.

A negyedik játszmában azonban nem adta fel a válogatott, amely 6:7-ről 14:11-re fordított, majd a finnek is megtették ugyanezt (17:18). Mégis, a magyarok ötpontos sorozatot produkáltak, s sikeresen lezárták a szettet (25:21).

A rövidített szett az egész meccset tükrözte miniatűrben, miután hol a finnek vezettek, hol a mieink egyenlítettek, de ezúttal nem akart összejönni a vezetés, a játékrész felénél, 8:7-es finn előnynél egy rövid fújás után Szakmáry Gréta egyenlített, sőt, egy átnyúlás miatt már a magyaroknál volt az előny. Jött egy újabb finn hiba, egy óriási outtal a meccs hajrájában 10:8-ra vezettek Tálas Zsuzsannáék. Ezt követően a finnek kétszer is időt kértek, de hiába, ez sem segített, a magyarok Szedmák Réka révén szett- és meccslabdához jutottak! Egy remek blokkal pedig ki is használták előnyüket, s 3:2-re megnyerték a mérkőzést!

A találkozó legjobbja a magyaroktól Szakmáry Gréta lett, aki harminc pontot szerzett!

Ezzel a magyarok ugyan nem tudták megelőzni a finneket a csoportban, így mindkét válogatott ott lesz a jövő csütörtökön és pénteken Budapesten rendezett négyes döntőben, ahol továbbá Bulgária és Csehország lesz érdekelt!

Férfi röplabda, Ezüst Európa Liga, B-csoport, 6. (utolsó) forduló
Magyarország–Fehéroroszország 0:3 (–16, –12, –17)
ÉRD Aréna, 300 néző. V: Mesca (román)
MAGYARORSZÁG: Kaszap 1, Bozóki 5, Szabó A. 4, Pádár 11, Blázsovics, Nagy József 2
Csere: Deák, Pápai (liberók), Dávid Cs. 5, Gebhardt, Krupánszki 1, Keen
Szövetségi kapitány: Bogdan Tanase

A csoport állása: 1. Fehéroroszország 15 pont (6 mérkőzés, 16:4), 2. Horvátország 12 (5, 13:4), 3. Albánia 4 (5, 5:13), 4. Magyarország 2 (6, 4:12)

FEHÉROROSZORSZÁG: Kurash 1, Radziuk 5, Busel 1, Miskevics 7, Audocsanka 11, Burau 9
Csere: Aplevics, Budziukin (liberók), Shmat 2, Udrys 11, Davyskiba 5, Pranko 2, Tsiushkevics
Szövetségi kapitány: Viktar Beksha

Az eredmény alakulása: I. játszma: 1:3, 3:8, 5:15, 6:18, 13:18, 16:25. II. játszma: 0:3, 4:11, 6:16, 10:23, 12:25. III. játszma: 2:2, 4:8, 5:12, 9:14, 12:18, 14:21, 17:24

Női röplabda, Arany Európa Liga, B-csoport, 6. (utolsó) forduló
Magyarország–Finnország
ÉRD Aréna, 900 néző. V: Witte (német)
MAGYARORSZÁG: Pekárik 5, Dékány 2, Szakmáry 30, Nagy E. 5, Bleicher 3, Sándor R. 27
Csere: Molcsányi, Lékó (liberók), Németh A. 2, Szedmák 11, Tálas, Pintér A. 3, Szűcs K.
Szövetségi kapitány: Jan de Brandt

FINNORSZÁG: Karhu 17, Öhman 15, Alanko 4, Vilponen 17, Pihlajamäki 4, Korhonen 4
Csere: Sievänen, Heikkiniemi (liberók), Kokkonen 7, Kosonen 1, Laakkonen 3, Rantanen, Koljonen 1
Szövetségi kapitány: Tapio Kangasniemi

Az eredmény alakulása. I. játszma: 4:2, 6:7, 8:11, 13:13, 17:14, 19:18, 24:19. II. játszma: 4:2, 7:4, 12:6, 12:8, 15:9, 17:13, 21:15, 21:19, 24:23, 25:26. III. játszma: 0:3, 4:4, 6:8, 9:8, 10:13, 15:19, 18:23, 21:25. IV. játszma: 3:2, 5:3, 6:7, 10:8, 14:11, 16:15, 17:18, 23:18, 25:21 V. játszma: 2:1, 4:4, 4:6, 6:6, 7:8, 10:8, 11:10, 15:11.

fotó: hunvolley.hu/Muzslay Péter