Szabadulás nélkül
Az Érdről és környékéről elhurcoltakra emlékeztek a Magyar Földrajzi Múzeumban. Lendvai Timár Edit földrajztanár, muzeológus tartott előadást arról, milyen volt Érdről és környékéről elhurcoltak sorsa a Szovjetunió kényszermunkatáboraiban.
Tovább...Szabadulás nélkül – ma az Érd TV műsorán!
Az Érdi Televízió a szerdai premier után ma is levetíti a Szabadulás nélkül című dokumentumfilmet, ami a XVII. Lakiteleki Filmszemlén különdíjat kapott. Az Érdi Televízió alkotása az 1945 januárjában málenkij robotra hurcoltak sorsába enged bepillantást.
Tovább...Ima, ének és főhajtás a keresztnél
1994-ben az egyik málenkij robot egyik túlélője, Eszes Vendel, családja és több társa támogatásával egy kőkeresztet állított az Ercsi és a 7-es út találkozásánál – erre hurcolták el az érdi és környékbeli férfiakat 1994-ben. Évről évre összegyűlnek itt a leszármazottak, akik imával, verssel, közös énekléssel, mécses gyújtásával és virággal emlékeznek az elhurcoltakra.
Tovább...Az elhurcoltakra emlékeztünk
A nemzeti és az internacionalista szocializmus szellemisége, amivel ezreket tereltek a halálba és tízezrek életét tették tönkre, nem tűnt el. Itt van köztünk, neoliberális szabadossággal, és más nemzettársainkat megbélyegző jelszavaikkal megfűszerezve – fogalmazott Aradszki András országgyűlési képviselő a január 7-ei megemlékezésen, amelyen az Érdről és környékéről 73 éve elhurcolt férfiak emléke előtt hajtott fejet a város.
Tovább...Akik megjárták a poklot
Képzeljük el, hogy éjjel betörnek otthonainkba az oroszok, és "Davaj!" felkiáltással elviszik a férfiakat. Képzeljük el, hogy aztán másnap kihirdetik: január 8-án jelenjünk meg igazolásért, ha dolgozni akarunk. Képzeljük el, hogy a vásártérről elhurcolnak bennünket "kis munkára" a Kaukázusba, amiből évekkel később szabadulhatunk. Vagy sosem.
Tovább...A kényszermunkára elhurcoltakra emlékezik a város
Az Érdről és környékéről kényszermunkára elhurcoltakra emlékezik a város ezen a hétvégén. Vasárnap 8 órakor szentmisét, majd 10 órától istentiszteletet tartanak az emléknap alkalmából. Ezt ünnepi beszédek és koszorúzás követi a Földrajzi Múzeum előtti emlékműnél.
Tovább...Emlékezzünk együtt az elhurcoltakra!
Csaknem háromezer embert hurcoltak el a Vörös Hadsereg katonái a volt Szovjetunió hadifogoly- és munkatáboraiba 1945. január 6 és 10 között Érdről és környékéről. Sokan közülük soha nem térhettek haza. 2018. január 7-étől 9-éig, vasárnaptól keddig, az elhurcoltakra emlékezünk Érden és Tárnokon is.
Tovább...Különdíjas a Szabadulás nélkül
Az Érd TV filmje, amiben hetven év hallgatás után megszólaltak a málenkij robot érdi túlélői, a „Szabadulás nélkül” kapta a XVII. Lakiteleki Filmszemle Kisteleki Emil különdíját. A fesztiválra 114 filmet neveztek Magyarországról és a határon túlról, ebből az előzsűri 27 filmet válogatott be a versenyprogramba. A filmes mustra zsűrijét Buglya Sándor, Balázs Béla-díjas dokumentumfilmes rendező vezette.
Tovább...Az elhurcoltakra emlékeznek
Vasárnap az 1945. január 6-a és 10-e között Érdről és a környező településekről kényszermunkára elhurcolt civil lakosok ezreire emlékezik a város szentmisével, koszorúzással és az érintettek visszaemlékezéseiből készült előadással.
Tovább...Szabadulás nélkül
2015. október 21-én nyílt meg Szabadulás nélkül címmel az érdi Magyar Földrajzi Múzeum állandó kiállítása, amely az Érd és környékéről 70 évvel ezelőtt a Szovjetunió kényszermunkatáboraiba elhurcolt mintegy háromezer ember sorsát dolgozza fel. A napokban ugyanezzel a címmel egy kötet jelent meg.
Tovább...