Ma már érdemes LED-re váltani a közvilágításban
A pár éve még igen drága beruházásnak számító fénydiódák rohamosan javuló teljesítménymutatói elérték azt a szintet, hogy ma már a közvilágítási költségeknek akár a 60 százaléka is megspórolható egy LED-es korszerűsítéssel – állítják a magyar tulajdonú közvilágítási szolgáltató, a GREP Zrt. szakértői.
A hazai közvilágítási helyzet regionális összevetésben a fejlettek közé sorolható, azonban a több mint 1,4 millió lámpatest 90 százalékát a kompakt fénycsövek, illetve a nátriumos technológia teszi ki, a LED-es korszerűsítés még gyerekcipőben jár. Egy szemléletes összevetés, hogy a nátriumos lámpák 117 wattos teljesítményéhez képest a fénydiódák 45 wattal képesek elérni ugyanazt a megvilágítási szintet.
„A közvilágítás korszerűsítés jövője egyértelműen a fénydiódás technológiában van, amely jelenleg már elérte azt a hatékonysági szintet, ami mellett ésszerű időtávon belül megtérülhet a beruházás az önkormányzatok számára” – hangsúlyozta Makra József, az ország eddigi legnagyobb LED-es korszerűsítését kivitelező vállalat, a GREP Zrt. vezérigazgatója. A cég idén cseréli Érd közel 9000 lámpatestét LED-es fényforrásra, amely a korábbi költségekhez képest 60 százalékos megtakarítást jelent majd a városnak.
Az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül a fénydiódás technológia. Amellett, hogy mára a közvilágítás szempontjából is tökéletesen alkalmazható, tiszta fehér fényt kibocsátó, és megfelelő fényszórási paraméterekkel rendelkező lámpatestek váltak elérhetővé, a LED-es technológia energiahatékonysága is sokat javult. Az elmúlt 10 évben közel felére csökkent az azonos fényerősség kibocsátásához szükséges energiamennyiség. Ez a hatékonyság már egy kisváros esetében is többmilliós nagyságrendű megtakarítást jelent éves szinten a költségekben (mind villamos energia, mind üzemeltetési költségekben), hogyha fénydiódákkal korszerűsítik a közvilágítást. Egy nagyobb város esetén, ahol 6-7 ezer lámpatest világít, évente több 10 milliós költségcsökkentés is elérhető a korábbi közvilágítási kiadásokhoz képest. Az megtakarítás az áramköltségen kívül a karbantartási költségekben is megmutatkozik.
A jelenleg elérhető fénydiódák élettartama 25 év, így a megnyúlt életciklussal kevesebb pótlásra és karbantartási munkára van szükség, amely kevesebb hulladékkal is jár. Emellett, mivel a LED irányított fényének köszönhetően a fényszórás kizárólag a megvilágítani kívánt területre szabályozható, minimálisra csökken a fényszennyezés is. A világítás legoptimálisabb vezérlése pedig az éjszakai fényáram-szabályozással érhető el, amely a fényerő mérséklését jelenti a legkevésbé forgalmas időszakban. Ezzel a fejlesztéssel már régebbi világítási technológia esetén is akár 30 százalékos energia-megtakarítás is elérhető.
(Forrás: www.digitalhungary.hu)