Cigánysorsok

Milyen volt a cigányok sorsa az eltelt évszázadok alatt? Mit tettek hozzá egy-egy nép kultúrájához, milyen mesterségeket honosítottak meg, és milyen jövő vár, várhat a mai cigány fiatalokra?

Hasonló tartalmaink:

Ezeket a kérdéseket segített megválaszolni az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola hetedikes diákjainak Balog Elemér író, zenész, aki a Boldog Ceferino Alapítvány által szervezett iskolai érzékenyítő program keretében tartott rendhagyó órát a diákoknak február 13-án.

– Ötödik éve járjuk az iskolákat ezzel a programmal, mindenféle díjazás nélkül, társadalmi munkában. Célunk, hogy a gyerekek egymás mellett élését elősegítsük, és a tanulás fontosságára felhívjuk a figyelmet, saját tapasztalataink alapján – mondta lapunknak Balog Elemér. A Százhalombattán élő író, zenész – mint a gyerekeknek elmesélte – cigánytelepen született, hatéves koráig nem beszélt magyarul, és kisgyermekkorában vályoggödörben fürdött; ahogy említette, négyéves korában látott először vízcsapot.

– Egy innen jött gyerek is elérheti azt a csodát, hogy bejárja a világot, a legismertebb zenészekkel játszik, és önmaga is ismertté válhat a szakmában, ha tanul, és próbál előrelépni az életben – hangsúlyozta Balog Elemér, hozzátéve: tartanak érzékenyítő foglalkozásokat tanároknak, illetve egyetemistáknak is.

Balog Elemér nem először járt Érden: az elmúlt három évben szinte minden érdi és környékbeli iskolába ellátogattak alsó, illetve felső tagozatosokhoz. A találkozókat az Érdi Szociális Gondozó Központ munkatársa, Kiss Sándor szervezi. A szociálpedagógus lapunknak elmondta: az idei esztendő első állomása a Batthyány iskola volt, ezt követően mennek a többi intézménybe is.

Az érzékenyítő program második érdi állomása a Móra iskola lesz.

Érdi Újság 

Ádám Katalin

Címkék