Mit lehet tudni a magyar energiapolitikáról?
Aradszki András energiaügyi államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője, Holoda Attila energetikai szakértő és Perger András, a Greenpeace, környezetvédelmi szervezet szakértője volt a vendége az RTL KLUB „Magyarul Balóval” című műsorának.
A műsorvezető és a vendégek arról beszéltek, hogy mit tesz Magyarország azért, hogy egyre nagyobb arányban legyen környezetkímélő energiánk, hiszen a magyar energiafogyasztás több mint fele földgáz és kőolaj, majdnem ötöde atomenergia, és mindössze nyolc százaléka megújuló energia, például nap- és szélenergia. Ugyanakkor a magyar kormány vállalta, hogy a megújuló energiatermelés részarányát 2020-ra majdnem 15%-ra növeli.
Aradszki András kérdésre válaszolva elmondta, hogy az Európai Bizottság közzétett egy energiacsomagot, ami az energiaunió kiteljesítését célozza meg, s melynek célja, hogy a tiszta energiákra való átállás következtében megváltozott globális energiapiacon is biztosítsa az Európai Unió versenyképességét. Az államtitkár elmondta, hogy ennek a csomagnak ezért vannak olyan elemei, amelyek egyrészről támadják az államoknak azt a jogát, hogy meghatározzák az energiamixüket, másrészt a rendszerirányításban is a magyar, illetve állami hatásköröket akarja „megnyirbálni”, és van még egy fontos eleme, ami a rezsicsökkentés szempontjából elég releváns, ugyanis az elektromos áram tekintetében el akarja töröltetni az úgynevezett szabályozott árat. – Ebben nem vagyunk egyedül, mert a szabályozott árat leszámítva a többi tagállam is erősen vizsgálja ennek a csomagnak a következményeit. Úgy gondolom, hogy lesz ebben egy konszenzus, politikai és szakmai vita előtt állunk, most egyelőre az álláspontok és egyáltalán az anyagnak a felmérése és tisztázása van még az asztalon a többi állam vonatkozásában is, nemcsak Magyarország vonatkozásában – hangsúlyozta Aradszki András.
Ezt követően a műsorvezető, Baló György egy statisztikát mutatott az asztalnál ülőknek arról, hogy a magyar lakások nagyon energiapazarlók, s megkérdezte, hogy miért nem az energiapazarlás csökkentését vagy energetikai korszerűsítést támogatja a kormány? Válaszul Aradszki András elmondta, hogy van erre vonatkozó kezdeményezés, de azt hozzá kell tenni, hogy az energiafelhasználás csökkentésében Magyarországon a legnagyobb feladat az ipart, a gazdaságot terheli. –Ebben a gazdaság elég jól teljesített, mert az elmúlt éveknek a gazdasági fejlődése, GDP-növekedése úgy ment végbe, hogy egyébként csökkent az energiafelhasználás. Természetesen EU-s pénzek vannak a közcélú épületek energiahatékonyságának, energiafelhasználásának a csökkentésére – mutatott rá az államtitkár. Hozzátette, hogy egy pályázatnak köszönhetően a magánlakások részesednek ebben. – Persze nem olyan arányban, mint ahogy a lakásállomány igényelné. De ha hozzátesszük, hogy az új lakások építésével kapcsolatos nagyon erős műszaki, energiahatékonysági követelmények hiányában már használatba vételi engedélyt sem lehet kapni. Tehát van egyfajta elmozdulás ebben a kérdésben, összhangban a 2011-es elfogadott energiastratégiánk, amiben szintén szerepel az energiahatékonyság növekedése – emelte ki Aradszki András.
A megújuló energiával kapcsolatban Aradszki András kiemelte a párizsi klímacsúcs-találkozót, ahol szerinte egy nagyon ambiciózus megegyezés jött létre az országok között. – Százharmincnál is több ország fogadta el, hogy csökkentik a szén-dioxid kibocsátást és ezáltal megvédik a klímát. Magyarország elkötelezett részese ennek a folyamatnak az Európai Unió tagjaként.