Milák és Barócsai is Európa tetején

Nyolc éremmel zárták az érdi úszók az ifjúsági Európa-bajnokságot, amelyet az izraeli Netanja városában tartottak június 28. és július 2. között. A huszonegyfős magyar válogatott az éremtábla második helyén végzett.

A szerdai nyitányon két számban is második helyen ért célba Milák Kristóf, az Érdi Úszó Sport Nonprofit Kft. sportolója. A 17 éves tehetség 23.86-os időeredménnyel ért célba a végső győztes török Ümitcan Güres mögött és a francia Maxime Grousset előtt az 50 méteres pillangó úszásnemben. Még ezen a napon összejött a duplázás Milák számára: Németh Nándorral, Márton Richárddal és Barta Mártonnal kiegészülve, a 4×100 méteres férfi gyorsváltóval szintén második lett, 3:17:60-as időt összehozva.

A második versenynapon bearanyozódott Milák. A 4×100 méteres vegyes gyorsváltó tagjaként ifjúsági Európa-bajnoki címet ünnepelhetett Késely Ajnával, Gyurinovics Fannival és Németh Nándorral kiegészülve. A 3:37.93-mal záró magyar csapat Oroszországot és Lengyelországot utasította maga mögé a dobogón. 4:12.11-gyel Barócsai Petra ötödik helyen zárt 400 m gyorson. Érdekesség, hogy ezt a kategóriát is a remekelő Késely Ajna nyerte.

A következő napra rátett egy lapáttal Milák Kristóf. Junior világcsúccsal, a felnőttek közt is megsüvegelendő világranglista-második 1:53.79-es időeredménnyel győzedelmeskedett a 200 méteres pillangó számban. A másodikként célba ért olasz Federico Burdisso-ra több mint négy másodpercet vert, a harmadik ukrán Gyenisz Keszil pedig már majdnem öt másodperces hátrányt szenvedett. És ha már korábban duplázott az ezüstérmek számát tekintve, akkor ezúttal az aranyszínű medália gyűjtésével sem állt le. A 4×200-as gyorsváltóval is Európa csúcsára jutott, Németh Nándor, Márton Richárd és Holló Balázs oldalán. A magyar fiúk 7:15,46-os idővel múlták felül a második orosz és a harmadik izraeli egységet. Barócsai Petrának is volt oka a boldogságra: a 4×100 méteres vegyesváltóval második helyen végzett az orosz négyes mögött és a lengyel előtt. A Dobos Dorottya, Vécsei Réka, Barócsai Petra, Gyurinovics Fanni alkotta csapat 4:07.90-et úszott.

Szombaton Barócsai Petra szállt medencébe 100 m pillangón, ahol végül a hatodik helyen zárt 1:00.34-gyel.

A korosztályos kontinenstorna zárónapjára is maradtak érdi érmek a tarsolyban. Barócsai Petra Gyurinovics Fanni, Késely Ajna és Juhász Janka társaságában, a 4×200 méteres gyorsváltóval Európa-bajnok lett. A 7:58.99-es időeredmény junior Európa-bajnoki csúcs. A magyar egység a belga és az orosz csapatot előzte meg a dobogón. Milák Kristóf 52.13-mat úszott a 100 m pillangó fináléjában, ahol csak az Eb-csúcsot úszott orosz Jegor Kujimov tudta megelőzni.

200 m férfi pillangó
1. Milák Kristóf – 1:53.79 (junior világcsúcs!)

4×100 m férfi gyorsváltó
2. Magyarország (Németh Nándor, Márton Richárd, Barta Márton, Milák Kristóf) – 3:17.60

4×100 m vegyes gyorsváltó
1. Magyarország (Milák Kristóf, Németh Nándor, Gyurinovics Fanni, Késely Ajna) – 3:28.50

4×100 m vegyesváltó
2. Magyarország (Dobos Dorottya, Vécsei Réka, Barócsai Petra, Gyurinovics Fanni) – 4:07.90

4×200 m férfi gyorsváltó
1. Magyarország (Milák Kristóf, Németh Nándor, Márton Richárd, Holló Balázs) – 7:15.46

4×200 m női gyorsváltó
1. Magyarország (Gyurinovics Fanni, Juhász Janka, Barócsai Petra, Késely Ajna) – 7:58.99

400 m női gyors
5. Barócsai Petra – 4:12.11

Az Érdi Úszó Sport Nonprofit Kft. versenyzői, Selmeci Attila vezetőedző tanítványai összesen nyolc érmet érdemeltek ki teljesítményükkel ezen az Európa-bajnokságon. Négy első és négy második helyezést sikerült elérniük. Ami pedig a teljes eredménysort illeti, hazánk a második helyen végzett az éremtáblázaton a huszonhárom medált gyűjtött nemzet közül. Összesen huszonegy alkalommal szólították dobogóra a magyar lányokat és fiúkat, ebből tizenegyszer arany-, nyolcszor ezüst- és kétszer bronzérem átadásához.

A két érdi válogatott kerettag, Barócsai Petra és Milák Kristóf az Izraelből hazaérkezést követően mindössze két napot tölt itthon, utána mindketten edzőtáborba vonulnak, melynek Eger ad otthont. Ezt követően Milákra hatalmas feladat vár: a felnőtt válogatott tagjaként rajtkőre áll a budapesti vizes világbajnokságon, amelyet a Duna Arénában rendeznek július 14. és 30. között.