A gyerekeket ünnepeltük Érden is
”A felnőttek eldöntötték, az év egy napja a gyerekeké./ Azt nem mondták, hogy mért csak egy, s azt sem, hogy a többi kié./Csokoládét, lufit, rágót ilyenkor ingyen osztanak,/S azt hiszik, így bepótolják, mit egész évben mulasztanak”, szól a 100 Folk Celsius slágere. Isten éltesse a gyerekeket!
Tudta, hogy két gyereknapot is megünneplünk világszerte? A nemzetközit és az egyetemest. Tudta, hogy előbbit először Törökországban tartották meg 1920. április 23-án, és onnan terjedt el? Utóbbit (Universal Children’s Day)az ENSZ javaslatára vezették be 1954-ben, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a gyermekek jogaira, és megemlékezzenek a gyermekek testvériségéről, illetve jólétükért vívott küzdelemről. 1931-ben, amikor Magyarországon is bevezették az ünnepet, nem csak egyetlen napot, de egy egész hetet a gyerekek ünneplésére szántak.
A gyereknap (persze jelenthet mindenkinek mást, de elvileg) nem az ajándékról szól. Legalábbis nem a tárgyi ajándékról. Ma saját lényünkkel, az időnkkel, a figyelmünkkel, a szeretetünkkel ajándékozzuk meg a gyermekeinket. Ahogy azt az év minden napján tennünk kellene…
Mi itt Lackfi Jánost idézve köszöntjük őket: „A gyerekek éljenek sokáig, de a fülük ne érjen bokáig, mert az rusnya látvány lenne. Legyen sok igazi örömük, fogjanak ebihalat, kacsázzanak kavicsokkal, evezzenek vadvízen, koszolódjanak be rendesen, legyen fagyis az orruk hegye, és ugráljanak hadonászva kisgatyában a jó nyári esőkben. Legyen gyerekkoruk.” (forrás: Facebook: Lackfi János)
A Földrajzi Múzeum kertjében minden felnőtt azon munkálkodott, hogy a gyerekek a lehető legjobb érezzék magukat. Az ingyenesen kipróbálható játékok, pónilovaglás, a gyerekkönyvtár négypróbája, a kézműveskedés, és persze a rengeteg színpadi előadás mind tartalmas szórakozást nyújtott a gyerekeknek, akiket ma este valószínűleg nem kell sokáig álomba ringatni.
(képek: Boros Sándor)