Marianum: mindent a beiskolázásról
Felvételi tájékoztatót tartott hétfőn a nyolcadikos diákoknak és szüleiknek a Marianum Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és Gimnázium. Az érdeklődők nemcsak a felvételi eljárásról és az intézményről tudhattak meg bővebb információkat, hanem kérdéseket is feltehettek, és bejárhatták az új épületszárnyat. Tekintse meg képgalériánkat az új szárnyról!
Az iskolát, az intézmény által nyújtott lehetőségeket Takácsné Tóth Noémi mutatta be a szülőknek és a diákoknak. Elmondta, hogy a tavalyi tanév végéig a Marianum nyolc évfolyamos általános iskolaként működött, és szülői kezdeményezésre, fenntartói döntéssel idén szeptembertől gimnáziumi osztállyal bővült.
A régi épületet, hogy a gimnáziumi tagozat elindulhasson, bővíteni kellett: a fenntartó Székesfehérvári Egyházmegye beruházási tervének köszönhetően 2017-18 között megépült az Edit utcai telephelyen az 1664 négyzetméteres új épület, tornacsarnokkal, nagy ebédlővel, a gimnáziumnak helyet adó tantermekkel és külső sportpályákkal. A létesítményt a szülők és a diákok is megtekinthették – egyelőre még üresen, ugyanis a gimnazisták várhatóan az őszi szünet után veszik csak birtokba. Addigra a bútorok is megérkeznek a most még üres tantermekbe.
Takácsné Tóth Noémi a jövő tanévben induló osztállyal kapcsolatban elmondta: a gimnáziumi osztályt idegen nyelvi specializációval indítják. Az első idegen nyelvet a 9. és 10. évfolyamon heti öt, a 11. és 12. évfolyamon heti négy, a másodikat gimnáziumi tanulmányaik során végig heti négy órában tanulják a diákok. (A két nyelv az angol és a német). Az első idegen nyelv esetében az iskola célja, hogy a diákok le tudják tenni a középfokú – azaz B2 – nyelvvizsgát, sőt, akár ennél magasabb nyelvi szintre jussanak. A nyelv mellett a matematikát is magasabb óraszámban tanulják a diákok, és – egyházi iskoláról lévén szó – a felekezet szerinti hittanórákat is beépítették az órarendbe.
A német nyelvű csoport felvételi létszámkerete 17 fő, és ugyanennyi az angolé is. Felvételizni nyelvből nem kell: a központi írásbelit írják meg meg a diákok magyar nyelv és irodalomból, valamint matematikából, és ezt követően kerül sor a szóbeli elbeszélgetésre (ez nem vizsga). Az iskola a 9. évfolyamra jelentkezőknek központi írásbeli vizsgát szervez január 19-én, 10 órától. A kiértékelt feladatlapokat január 25-én, 8 és 16 óra között tekinthetik meg a diákok. Az eredményt tartalmazó dokumentumot (értékelő lapot) február 7-én, 8 és 15 óra között vehetik át.
A tanulói jelentkezési lapok beadási határideje február 18.. A lap mellé be kell nyújtani az általános iskolai eredményt igazoló dokumentumot (7. év végi és 8. félévi értesítő másolata), valamint egy fényképes motivációs levelet, nem a gyerek, hanem a szülő tollából. Kérik még csatolni a gyermek keresztlevelét, és az értékelő lap másolatát.
A szóbeli egy ismerkedő beszélgetés lesz, a benyújtott motivációs levél alapján. Ennek időpontja február 26. A jelentkezők felvételi jegyzékét március 18-án függesztik majd ki, április 12-én az ideiglenes felvételi névsort teszik ki, míg hivatalos eredmény április 30-án lesz.
Az ÉrdMost megkérdezte a jelenlévő diákokat, miért ebben az iskolában szeretnének továbbtanulni. Evelin Martonvásárról érkezett; mint elmondta: sok jót hallott az iskoláról, és hívő katolikus lévén ide szeretné elsőként beadni a jelentkezési lapját. Hozzáfűzte: az is tetszik, hogy itt emelt óraszámban tanulhatja a nyelvet.
Petra és családja hamarosan Érdre költözik. Egyik ismerőse jár a Marianum kilencedik osztályába, ő ajánlotta ezt az iskolát. Petra számára az a fontos, hogy jók legyenek a tanárok és az osztályközösség, és fontos szempontnak tartja azt is, hogy ne kelljen bejárnia Budapestre.