Nem az számít, hogy hol élünk, hanem az, hogy mit érzünk
Szászrégeni diákok érkeztek Érdre, a Gárdonyi iskolába, hogy a magyar tanulókkal együtt töltsék a nemzeti összetartozás napját. Délelőtt a gimnáziummal és az érdi diákokkal ismerkedtek, délután pedig városnézés, ebéd és koszorúzás a szászrégeni fiatalok programja, akik kora délután találkoztak T. Mészáros András polgármesterrel és az Érdi Ifjúsági Önkormányzat vezetőivel. FRISSÍTVE
Testvériskolai megállapodást kötött június negyedikén az Érdi Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium és a szászrégeni Petru Maior Technológiai Líceum. A szerződés aláírására a Gárdonyi iskolában került sor, ahol az érdi diákok, pedagógusok sok szeretettel és egy bemutatkozó műsorral köszöntötték a szászrégeni delegációt.
A szászrégeni fiatalok nem ismeretlenek a gárdonyisok előtt, hiszen a Határtalanul program keretében az érdi diákok öt napot töltöttek áprilisban Erdélyben, ebből egyet Szászrégenben, ahol nemcsak az iskolát, hanem a várost is együtt nézték meg, az ismerkedés közös esti összejövetellel zárult. A szászrégeni diákok ma viszonozták a látogatást: pénteken érkeztek Magyarországra – szintén Határtalanul pályázat keretében –, megnézték a fővárost, ellátogattak Pákozdra és a Velencei-tó környékére. A hétfői napot Érden töltik, kedd reggel pedig már utaznak haza.
A mai napba sok minden belefér: iskolai ismerkedés, játékos programok és előadások, a testvériskolai szerződés aláírása – ezek délelőtt lezajlottak, kora délután pedig ebéd és városnézés várt a diákokra, akik részt vesznek a városi megemlékezésen is, a kutyavári országzászlónál.
– Ez a nap valóban az összetartozásé. Nem az számít, hogy hol élünk, hanem az, hogy mit érzünk. A testvérkapcsolatoknak köszönhetően ezek az érzelmek tovább erősödnek – mondta az ÉrdMostnak Crisan Martha, a líceum igazgatóhelyettese, aki reméli, hogy intézményük ezen első testvériskolai kapcsolata folytonos lesz, és a jövőben tovább fejlődik majd.
– A Határtalanul program jó lehetőség arra, hogy azok a diákok is megismerjék Magyarországot, akiknek ez egyébként nem adatik meg, ráadásul a pályázat keretében megismerkedhetnek itteni fiatalokkal is – mondta Tavaszi Anita, líceum egyik diákja, aki nem először jár Magyarországon; évente egyszer, augusztus huszadikán idelátogatnak a szüleivel.
– Remélem, testvériskolaként tartjuk majd a kapcsolatot az érdi diákokkal, és nemcsak az iskolán keresztül, hanem magánszemélyként is találkozhatunk – tette hozzá.
A testvériskolai kapcsolatot az érdi fél kezdeményezte. Mint Pintérné Bernyó Piroska, az érdi iskola igazgatónője elmondta: a Gárdonyinak ez az első testvériskolája; arra törekednek, hogy különböző országokban kiépítsenek ilyen kapcsolatokat.
– Szeretnénk valódi, élő testvériskolai kapcsolattá alakítani a mostani találkozást, akár cserediák-programmal is ؘ– hangsúlyozta.
A szászrégeni diákok az érdi Vigadóban ebédeltek, az Érdi Ifjúsági Önkormányzat meghívására. Az ebéden jelen volt Fodor Enikő diákpolgármester és Lepp Tamás diák-alpolgármester is, aki nem ismeretlen a szászrégeni diákok előtt, hiszen gárdonyis diákként részt vett a Határtalanul programban. Miután Pintérné Bernyó Piroska ismertette a diákokkal az Ifjúsági Önkormányzat működését, céljait, a diák-alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket, hangsúlyozva: sok tapasztalatot szerzett a Határtalanul programnak köszönhetően, és nagyon örül annak, hogy létrejöhetett ez az érdi találkozás.
A szászrégeni csoportot T. Mészáros András is köszöntötte, hangsúlyozva: egy testvérvárosi kapcsolat attól jó, ha az adott településeken élők is találkoznak. És legjobb, ha a fiatalok találkoznak – ha ők veszik fel egymással a kapcsolatot, akkor akár tíz-húsz-harminc év múlva is élhet még a barátság, a jó szándék.