35 éves a Magyar Földrajzi Múzeum
1983-ban, éppen 35 évvel ezelőtt nyitott meg Érd első múzeuma, a Magyar Földrajzi Múzeum, akkor még Magyar Földrajzi Gyűjtemény néven, dr. Balázs Dénes magyar karsztkutató, földrajztudós és csapata önzetlen munkájának gyümölcseként. Azóta eltelt egy fél emberöltő, de az érdiek több mint fele ezt mutatná meg elsőként a városba látogatóknak.
Tovább...Egyetemi hallgatók kutatnak az érdi Magyar Földrajzi Múzeumban
Az intézmény már a megalakulása óta együttműködik az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, illetve annak társadalom és gazdaságföldrajzi tanszékével, és terepgyakorlatra fogad általában 5-6 hallgatót.
Tovább...A magyar emlékek kutatója: Kubassek János
Magyarország soha nem volt gyarmatosító ország, felfedezőink azért indultak el, hogy eredményeikkel hozzájáruljanak a világ fejlődéséhez. Legjelentősebb kutatóink tevékenysége Ázsiához kötődik, de a magyarok Afrika utolsó fehér foltjainak a feltárásában is nagy szerepet játszottak. Kubassek János elismert geográfus és tudománytörténész. Az érdi Magyar Földrajzi Múzeum igazgatójaként legfőbb célja a világban fellelhető magyar emlékek felkutatása.
Tovább...Menekült magyar tudósok
Az 1956-os forradalom után kivándorolt 200 ezer ember között számosan voltak, akik sikeres karriert építettek új hazájukban, elismert tudósok, művészek lettek, akik szülőhazájuk hírnevét öregbítették, még akkor is, ha kényszerből hagyták el azt. Dr. Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója információkban, olykor szinte egészen intimnek is nevezhető tényekben rendkívül gazdag előadásban villantott föl több mint húsz ilyen portrét.
Tovább...Almásy László nyomdokain a Szaharában
„A kutatás nem fejeződik be a felfedezéssel” – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Farkasvölgyi Frigyesné, a Medicina Könyvkiadó vezérigazgatója és dr. Szabó József, a Debreceni Egyetem Professor Emeritusa is dr. Kubassek János immáron harmadik, bővített kiadásban megjelenő tudományos-ismeretterjesztő könyvének bemutatóját.
Tovább...Az 1956-os forradalom és a földtudományok, valamint az emigráció
Az 1956-os forradalom és a földtudományok, valamint az emigráció. Ezzel a címmel tartottak tudománytörténeti konferenciát a Magyar Földrajzi Múzeumban. A rendezvény keretében idén is átadták a Teleki Sámuel-érmet.
Tovább...Múzeumok Éjszakája
Hősök, újítók, felfedezők volt a címe az idei Múzeumok Éjszakájának, amelyre előadásokkal, koncerttel és tárlatvezetéssel is várták az érdeklődőket.
Tovább...Csillaggömbön innen és túl
2016. május 19-én 17 órakor új időszaki kiállítás nyílik a Magyar Földrajzi Múzeumban Csillaggömbön innen és túl - Szemlélet és szemléltetés a hazai elemi és középiskolai földrajzoktatás történetében címmel.
Tovább...Érdi medvevadászok
Április végén mutatták be a Magyar Tudományos Akadémián A kőbaltás ember című, készülő ismeretterjesztő filmsorozatból az Érdi medvevadászokat, Gauder Áron rendezésében.
Tovább...Érdi medvevadászok
A Filmklub az Akadémián rendezvénysorozat keretében 2016. április 27-én Gauder Áron: A kőbaltás ember – Érdi medvevadászok című filmjének vetítésérét követően a beszélgetés vendége lesz Kubassek János.
Tovább...